U ndërprenë për shkak të defektit kompjuterik, rifillojnë fluturimet në Zvicër

U ndërprenë për shkak të defektit kompjuterik, rifillojnë fluturimet në Zvicër

Hapësira ajrore zvicerane u rihap të mërkurën në mëngjes pasi një defekt kompjuterik i ndaloi fluturimet në të gjithë vendin alpin për disa orë.

“Hapësira ajrore zvicerane tani është e hapur përsëri”, tha shërbimi zviceran i kontrollit të trafikut ajror Skyguide, duke shtuar se “mosfunksionimi teknik në Skyguide është zgjidhur”.

Skyguide nuk tha se çfarë kishte shkaktuar problemin që mbylli hapësirën ajrore zvicerane për orë të tëra në mëngjes, por tha se trafiku ajror mbi Zvicër dhe operacionet në aeroportet kombëtare të Gjenevës dhe Zyrihut po rifillojnë.

Aeroporti i Zyrihut tha gjithashtu se operacionet e fluturimit po funksiononin përsëri, do të ishin me kapacitet 50 për qind deri në orën 9:30 të mëngjesit dhe 75 për qind pas kësaj.

LEXO EDHE:

Back to top button