Ukraina ka marrë 300,000 nga një milion predhat e premtuara nga Bashkimi Evropian

Ukraina ka marrë 300,000 nga një milion predhat e premtuara nga Bashkimi Evropian

Bashkimi Evropian ka dorëzuar rreth 300,000 nga 1 milion predha të premtuara në Ukrainë deri më tani.

Kjo, siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, është bërë e ditur të mërkurën nga ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, ndërsa merrte pjesë në një takim të NATO-s në Bruksel.

Duke folur me gazetarët në margjinat e ngjarjes, Kuleba bëri thirrje për një shtrirje më të madhe të industrive të mbrojtjes të Ukrainës dhe NATO-s për të siguruar që Kievi të ketë furnizimet që i nevojiten për të mposhtur Rusinë, e cila filloi agresionin në Ukrainë në shkurt të vitit 2022.

“Ne duhet të krijojmë një zonë të përbashkët euro-atlantike të industrive të mbrojtjes”, citohet të ketë thënë Kuleba, duke shtuar se kjo do të siguronte sigurinë e Ukrainës dhe atë të vetë vendeve të NATO-s.

Ndryshe, Kievi është angazhuar për disa muajt e fundit në një përpjekje të bashkërenduar për të joshur prodhuesit kryesorë globalë të armëve për të ngritur operacione në Ukrainë, pjesë e një përpjekjeje për të diversifikuar mbështetjen e tij në armët dhe municionet e dhëna nga aleatët e tij.

Kuleba hodhi poshtë pohimin e një gazetari se lufta ishte tani në një ngërç, pasi kundërofensiva e verës e Ukrainës nuk arriti të rifitonte një pjesë të konsiderueshme të territorit të pushtuar nga Rusia.

“Nuk ka ngërç”, tha ai përpara se të kalonte në një pyetje tjetër.

Kuleba theksoi gjithashtu se ai pati një takim “produktiv” të martën me ministrin e jashtëm sllovak Juraj Blanar.

Presidenti i sapozgjedhur i Sllovakisë, Robert Fico, premtoi të ndalonte ndihmën ushtarake për Ukrainën, megjithëse më vonë sqaroi se nuk do të bllokonte blerjet e armëve nga kompanitë private.

“Ai përsëriti se qendra e mirëmbajtjes për pajisjet e rënda ukrainase do të vazhdojë të funksionojë në Sllovaki. Kontratat midis kompanive ukrainase dhe sllovake që prodhojnë armë do të vazhdojnë”, ka bërë të ditur Kuleba.

LEXO EDHE:

Back to top button