Ukrainë: Të paktën tre civilë u vranë në sulmin ajror në qytetin Lisichansk

Ukrainë: Të paktën tre civilë u vranë në sulmin ajror në qytetin Lisichansk

Të paktën tre civilë u vranë dhe më shumë se shtatë u plagosën në një sulm ajror në një ndërtesë refugjatësh në qytetin lindor të Ukrainës, Lisichansk, tha guvernatori rajonal i Luhanskut, Serhiy Gaidai.

Lisichansk ndodhet në anën tjetër të lumit Siversky Donetsk nga fusha e betejës së qytetit të Severodonetsk-ut, ku disa nga betejat më të ashpra të rrugëve gjatë pushtimit rus të Ukrainës janë ndezur javët e fundit, shkruan Skynews.

Nënsekretarja e Mbrojtjes Anna Maliar deklaroi më herët se qëllimi strategjik i Rusisë në luftën kundër Ukrainës është shkatërrimi i plotë i shtetësisë së Ukrainës dhe kombit ukrainas.

Sipas një deklarate, situata mbetet e vështirë për forcat ukrainase, ndërsa Rusia  po fokusohet kryesisht në vendosjen e kontrollit të plotë mbi rajonet Luhansk dhe Dotensk të Ukrainës lindore.

LEXO EDHE:

Back to top button