I nxehti afrikan ‘pushton’ Europën në fundjavë

I nxehti afrikan ‘pushton’ Europën në fundjavë

Europa po përgatitet për një valë të re të nxehti afrikan që pritet të kulmojë në gjithë kontinentin gjatë kësaj fundjave. Ekspertët europianë të motit thonë se temperaturat do të arrijnë deri në 40 gradë celsius në Itali dhe Francë e mbi 30 gradë në Gjermani.

Vala me origjinë nga Afrika Verilindore ka pushtuar jugun e Spanjës, që këto ditë me temperatura që i kapërcejnë 35 gradë celsius.

LEXO EDHE:

Back to top button