Uria emocionale – si ta zbulojmë nëse e kemi këtë problem?

Uria emocionale - si ta zbulojmë nëse e kemi këtë problem?

Uria emocionale nuk kushtëzohet nga nevojat fiziologjike dhe biologjike të organizmit, ndaj ndodh edhe kur stomaku është plot. Është befasuese, e shoqëruar me ngrënie të tepërt dhe në fund të vaktit – një ndjenjë faji. Kjo gjendje mund të ndodhë tek të gjithë njerëzit dhe shpesh marrëdhëniet e dështuara “trajtohen” me akullore apo çokollatë. Problemi është kur uria emocionale bëhet e shpeshtë dhe fillon të ndikojë në peshën tonë trupore dhe në vetëvlerësimin, disponimin dhe jetën tonë.

Çfarë është uria emocionale?

Ushqimi është pjesë e kulturës, një mënyrë jetese, ndaj njeriu nuk ha vetëm kur është i uritur, por shijon ushqimin edhe gjatë festimeve në shoqërinë e njerëzve të afërt. Ushqimi ndonjëherë është gjithashtu një mënyrë për të hequr qafe stresin e akumuluar dhe shihet si një shpërblim për disa arritje. Uria emocionale ushqehet nga ndjenjat e pakënaqësisë, kështu që një person zakonisht konsumon vakte të yndyrshme ose me sheqer dhe në vend që të ndihet më mirë në fund, ndihet më keq.

Këtë problem mund ta zbulojmë lehtësisht nëse i përgjigjemi “po” ose “jo” disa pyetjeve:

– A ha më shumë kur jam i stresuar?
– A ha edhe kur nuk jam i uritur?
– A ha një vakt për të lehtësuar ndjenjat e trishtimit, mërzisë, ankthit?
– A e shpërblej veten me ushqim?
-A ndihem i sigurt gjatë vakteve?
-Nëse i jeni përgjigjur “po” shumicës së pyetjeve, me siguri vuani nga ky problem.

Dallimi midis urisë fizike dhe emocionale

Është e rëndësishme të dini se ekziston një ndryshim midis urisë emocionale dhe fizike. Njerëzit shpesh nuk bëjnë dallimin midis urisë së vërtetë fizike dhe urisë emocionale. Nëse dëshira për ushqim është shkaktuar nga pakënaqësi emocionale, uria shfaqet papritur, ndërsa uria biologjike zhvillohet gradualisht. Kur jemi vërtet të uritur, dëshira për ushqim nuk përjetohet si nevojë urgjente, përveç nëse flasim për situata ekstreme.

Uria emocionale manifestohet si një dëshirë për ushqime të veçanta rehati, të tilla si patatina, çokollatë, pica, akullore, tortë. Nga ana tjetër, një person që është vërtet i uritur nuk do të zgjedhë shumë dhe do të konsumojë bishtaja, lakër, fasule, bizele, karota. Njerëzit e uritur emocionalisht në përgjithësi dëshirojnë ushqim të shpejtë me shumë kripë, yndyrë dhe sheqer. Ndodh shpesh që në mënyrë mekanike të hanë një qese të madhe patatinash dhe të mos i kushtojnë rëndësi sasisë së ushqimit të konsumuar.

Uria emocionale është e pafundme dhe nuk mund të ngopet me stomakun plot. Në fund të një vakti ka një ndjenjë faji, e cila është e pamundur nëse hahet një vakt sepse është vërtet i uritur.

Stresi është një shkaktar i zakonshëm

Stresi është një shkas i fortë për urinë emocionale. Në një gjendje stresi kronik, trupi sekreton nivele të larta të hormonit të stresit, kortizolit, i cili shkakton dëshirën për ushqime të kripura, të ëmbla dhe të skuqura. Sa më shumë stres i pakontrollueshëm, aq më shumë ka gjasa të urisë emocionale.

Uria emocionale mund të shkaktohet edhe nga emocione të pakëndshme, frika, zemërimi, trishtimi, ankthi, vetmia, pakënaqësia, turpi. Një person konsumon sasi të mëdha ushqimi me shpresën se do ta ketë më të lehtë t’i përballojë këto ndjenja të pakëndshme, ndërsa në të njëjtën kohë problemet vetëm thellohen dhe fshihen nën tapet.

Ushqimi është gjithashtu një ritual

Ndjenja e zbrazët është një arsye e zakonshme për konsumimin e sasive të mëdha të ushqimit të padëshiruar. Burri është i zënë me ushqim, duke shpresuar se koha e tij do të kalojë më lehtë. Ekspertët tërheqin vëmendjen për faktin se shumë prindër, pa e ditur, krijojnë një bazë të mirë për urinë emocionale tek fëmijët e tyre në moshën më të hershme të jetës. Për sukses të madh ose një lloj arritjeje, fëmija shpërblehet me një tortë, dhe pica, për shembull, konsumohet vetëm në ditë të veçanta të javës.

Festimet, dasmat, festat janë të paimagjinueshme pa sasi të mëdha pjatash dhe ëmbëlsirash të kripura, ndaj ndonjëherë njerëzit konsumojnë shumë ushqime vetëm për të qenë pjesë e një grupi.

Si të parandaloni urinë emocionale?

Lajmi i mirë është se me pak përpjekje dhe vullnet, uria emocionale mund të kapërcehet. Nëse jeni të dëshpëruar dhe të vetmuar, bisedoni me të afërmit dhe miqtë për t’ju bërë të ndiheni më mirë, ose luani me një kafshë shtëpiake. Dëgjoni muzikën tuaj të preferuar, bëni një shëtitje. Një ditë e gjatë dhe e vështirë pune mund të përfundojë me një filxhan çaj aromatik në vend të çokollatës së nxehtë. Një libër i mirë, një film, një sens humori, duke shijuar një hobi – të gjitha këto janë mënyra të mira për të përballuar ndjenjat e tensionit, stresit dhe trishtimit.

Ngrënia e ushqimit në momente të tilla është automatike, pa qenë të vetëdijshëm se çfarë hamë, kështu që shpesh njeriu nuk është i vetëdijshëm për shijen apo erën e ushqimit. Këshilla është që të përpiqeni të jeni të vetëdijshëm për situata të tilla dhe të mos shtriheni menjëherë pas akullores apo tortës. Mundohuni ta vononi vaktin për 5 minuta – dijeni se ajo që është e ndaluar shpesh është joshëse për një person. Së pari përpiquni të prisni të paktën një minutë.

Në rrënjë të urisë emocionale është shpesh një ndjenjë e pafuqisë – personi ndjen se nuk mund të kapërcejë ndonjë pengesë në jetë, kështu që mbështetet te ushqimi. Është normale që ndonjëherë gjërat nuk shkojnë sipas pritshmërive tona, por kjo nuk do të thotë se nuk jemi të aftë të përballojmë të gjitha sfidat.

Askush nuk është i përsosur, por stresi dhe problemet emocionale mund të kapërcehen në një mënyrë shumë më kreative. Ndoshta me pak përpjekje, pikërisht në këto situata, zbulojmë një talent të fshehur prej kohësh, fitojmë forcë për të kapërcyer problemin tonë, por në të njëjtën kohë mund të ndihmojmë edhe dikë tjetër të merret me emocionet dhe ruajnë shëndetin e tyre mendor dhe fizik.

LEXO EDHE:

Back to top button