Ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni kurrë me stomakun bosh

Ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni kurrë me stomakun bosh

Kujdesuni çfarë hani ose pini në mëngjes

Shumica prej nesh e nisin ditën me një filxhan kafe të nxehtë e të zezë, zakonisht me stomakun bosh. Sepse asgjë më mirë se kjo pije nuk mund t’i zgjojë dhe t’i “përforcojë sistemin” pas gjumit.

Disa e kanë zakon të hanë një frutë në mëngjes, duke besuar se është një mënyrë e shëndetshme për të nisur ditën, por a është vërtet kështu?

E gjitha varet nga gjendja e traktit tretës të një personi.

Nëse ka sëmundje të traktit gastrointestinal, vëmendje e veçantë duhet t’i kushtohet ushqimeve që mund të shkaktojnë shqetësime në stomak kur hahen me stomak bosh.

Ky ushqim përfshin agrumet, si dhe lëngjet e shtrydhura prej tij.

Këto ushqime stimulojnë prodhimin e acidit klorhidrik dhe mund të shkaktojnë urth, dhimbje stomaku dhe gulçim.

Gjithashtu nuk rekomandohet të pini kafe të fortë dhe pije të gazuara të ëmbla me stomakun bosh.

Gjithashtu, një opsion i keq është mishi i sapopjekur, i nxehtë, i cili mund të shkaktojë urth, rëndim në stomak dhe fryrje të barkut tek disa persona me aparat tretës të ndjeshëm.

LEXO EDHE:

Back to top button