VIDEO Momenti para rrëzimit të avionit në Nepal

Një aeroplan me 72 persona, përfshirë dhjetë shtetas të huaj, u rrëzua mëngjesin e sotëm në Nepal, thanë zëdhënësit e ushtrisë. Sipas mediave lokale, nga aksidenti nuk ka të mbijetuar.

Televizioni shtetëror raportoi se kufomat u gjetën në vendin e përplasjes në perëndim të vendit.

– Në aeroplan ishin 68 pasagjerë dhe katër anëtarë të ekuipazhit – tha zëdhënësi i aeroportit Sudarsan Bartaula për AFP.

Mes pasagjerëve ishin dy fëmijë të vegjël dhe dhjetë shtetas të huaj, tha Bartaula.

– Ende nuk e dimë se cila është shtetësia e tyre. Ne po mundohemi ta përcaktojmë këtë – tha ai.

Qindra njerëz po kërkojnë kodrat në vendin e përplasjes. Në aeroplanin ATR 72 të kompanisë “Yeti Airlines” në fluturimin nga Katmandu ndodheshin 72 persona. Televizioni shtetëror Himalayan tregoi tym të zi që dilte nga vendi i përplasjes dhe ekipet e shpëtimit që rrethonin rrënojat.

Rrëzimet e avionëve nuk janë të panjohura në Nepal, ku ndodhen tetë nga 14 malet më të larta në botë, duke përfshirë edhe malin Everest. Moti në atë vend mund të ndryshojë papritur dhe të krijojë kushte të rrezikshme fluturimi.

LEXO EDHE:

Back to top button