Virusi Marburg vret 5 njerëz në Tanzani

Virusi Marburg vret 5 njerëz në Tanzani

Virusi Marburg ka vrarë pesë njerëz në rajonin veriperëndimor Kagera të Tanzanisë, tha ministria e shëndetësisë në vend. Temperatura e lartë është një simptomë e zakonshme e virusit vdekjeprurës të ngjashëm me Ebola, e ndjekur shpesh nga gjakderdhja dhe dështimi i organeve.

Tre persona po trajtohen në spital dhe autoritetet po gjurmojnë 161 kontakte. Strategjia e Tanzanisë për të kontrolluar përhapjen u vlerësua nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Drejtori rajonal i OBSH-së për Afrikën, Dr Matshidiso Moeti, tha: “Përpjekjet e autoriteteve shëndetësore të Tanzanisë për të përcaktuar shkakun e sëmundjes janë një tregues i qartë i vendosmërisë për t’iu përgjigjur në mënyrë efektive shpërthimit.”

Moeti tha se OBSH po punon me qeverinë e Tanzanisë për të rritur me shpejtësi masat e kontrollit për të ndaluar përhapjen e virusit. Virusi Marburg është po aq vdekjeprurës sa Ebola, pjesë e familjes së filoviruseve, dhe vret mesatarisht gjysmën e të infektuarve, thotë OBSH.

LEXO EDHE:

Back to top button