Von der Leyen në ‘pritje’ për mandatin e dytë

Von der Leyen në ‘pritje’ për mandatin e dytë

Grupet politike evropiane ranë dakord të martën për një marrëveshje për postet kryesore të Bashkimit Evropian, duke zgjedhur Ursula von der Leyen të Gjermanisë për një mandat të dytë si kryetare e Komisionit Evropian, organi i fuqishëm ekzekutiv i bllokut, thanë burimet për Reuters.

Tre grupet kryesore politike centriste ranë dakord për paketën që do ta bënte gjithashtu ish-kryeministrin portugez Antonio Kosta president të Këshillit Evropian dhe kryeministren estoneze Kaja Kallas shefen e politikës së jashtme të BE-së, thanë burimet, transmeton Telegrafi.

Marrëveshja, e raportuar fillimisht nga gazeta gjermane Frankfurter Allgemeine Zeitung dhe dpa newswire, u arrit nga negociatorët për aleancat e partisë së qendrës së djathtë, qendrës së majtë dhe liberale evropiane.

Von der Leyen, Costa dhe Kallas pritej gjerësisht të merrnin postet kryesore, por udhëheqësit kombëtarë të BE-së nuk ranë dakord për paketën kur u takuan për një darkë javën e kaluar.

Me mbështetjen e tre grupeve të mëdha partiake, marrëveshja tani ka të ngjarë të konfirmohet me shpejtësi kur liderët kombëtarë të takohen përsëri në një samit në Bruksel të enjten dhe të premten.

Megjithatë, von der Leyen do të ketë nevojë gjithashtu për mbështetjen e Parlamentit Evropian për të siguruar një mandat të dytë. Diplomatët thonë se ky nuk është një përfundim i paracaktuar dhe ajo ka të ngjarë të ketë nevojë për mbështetje nga ligjvënësit përtej tre grupeve që e mbështesin zyrtarisht. /Telegrafi/

LEXO EDHE:

Back to top button