Vonesat e pasaportave po i acarojnë gjermanët në fillim të pushimeve të tyre verore

Vonesat e pasaportave po i acarojnë gjermanët në fillim të pushimeve të tyre verore

“Ka shtytje dhe trazira në seksionet e pasaportave dhe dokumenteve personale të qyteteve, tha sot kreu i shoqatës Helmut Dedi për grupin mediatik gjerman Redaktionsnetzwerk Deutschland.

– Momentalisht duhen deri në tetë javë për të dorëzuar pasaportat, ndërsa normalisht vetëm dy ose tre javë, tha Dedi, duke shtuar se shumë njerëz janë habitur.

Në përgjigje të një kërkese ministria e brendshme e Gjermanisë tha se kishte probleme me printerët zyrtarë dhe se kishte pasur një rritje të mprehtë të numrit të aplikimeve për pasaporta që nga fillimi i vitit.

“Për herë të parë ndonjëherë janë porositur shumë më tepër se 600 mijë pasaporta brenda katër javësh”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Brendshme gjermane. Printerët zyrtarë ishin në proces të blerjes së makinerive të reja, shtoi ajo.

Ndërkohë, autoritetet e qytetit mund të lëshojnë pasaporta të përkohshme që janë të vlefshme për shumicën e vendeve dhe më pas të kthehen pasi të merret një pasaportë e rregullt. 

LEXO EDHE:

Back to top button