Vrasjet masive në SHBA po rriten me një ritëm rekord

Vrasjet masive në SHBA po rriten me një ritëm rekord

SHBA po vendos një ritëm rekord për vrasjet masive në vitin 2023, këto shifra janë frikësuese pasi viti ka vetëm katër muaj që ka hyrë.

Gjatë 111 ditëve të fundit masakrat kanë marrë 88 jetë në 17 vrasje masive. Në të gjitha krimet vrasësit mbanin armë zjarri. Vetëm viti 2009 u shënua nga po aq tragjedi të tilla në të njëjtën periudhë kohore.

Fëmijë në një shkollë fillore në Nashville, u qëlluan me armë. Punëtorët e fermës në Kaliforninë Veriore, u qëlluan me plumba gjatë një zënke në vendin e punës.

Vetëm në javën e fundit, katër pjesëmarrës në festë u vranë dhe 32 u plagosën në Dadeville, Alabama. Një burrë i sapo liruar nga burgu qëlloi për vdekje katër persona, përfshirë prindërit e tij, në Bowdoin, Maine, përpara se të hapte zjarr ndaj shoferëve që udhëtonin në një autostradë.

Gjakderdhja përfaqëson vetëm një pjesë të dhunës fatale që ndodh çdo vit në SHBA. Megjithatë, vrasjet masive po ndodhin me një frekuencë marramendëse këtë vit: Mesatarisht një herë në 6.53 ditë, sipas një analize të të dhënave të AP/USA Today.

Rekorde të tmerrshme janë vendosur gjatë dekadës së fundit. Të dhënat tregojnë një numër të lartë prej 45 vrasjesh masive në 2019 dhe 230 njerëz të vrarë në tragjedi të tilla në 2017. Atë vit, 60 njerëz vdiqën kur një person i armatosur hapi zjarr mbi një festival muzikor në natyrë në Las Vegas Strip. Masakra ende përbën numrin më të madh të viktimave nga të shtënat masive në Amerikën moderne.

“Këtu është realiteti: nëse dikush është i vendosur të kryejë dhunë masive, ata do ta bëjnë,” tha Jaclyn Schildkraut, drejtore ekzekutive e Konsorciumit Rajonal të Kërkimit të Dhunës me Armë të Institutit Rockefeller të Qeverisë. “Dhe është roli ynë si shoqëri që të përpiqemi të vendosim pengesa dhe barriera për ta bërë atë më të vështirë.”

Disa shtete janë përpjekur të imponojnë më shumë kontroll të armëve brenda kufijve të tyre. Javën e kaluar, guvernatori i Miçiganit, Gretchen Whitmer nënshkroi një ligj të ri që detyron kontrollet e të kaluarës kriminale për të blerë pushkë dhe armë gjahu, ndërsa shteti më parë i kërkonte ato vetëm për njerëzit që blinin pistoleta.

Shtetet e tjera po përjetojnë një raund të ri presioni. Në Tenesi konservator, protestuesit zbritën në Kapitolin e shtetit për të kërkuar më shumë rregullim të armëve pasi gjashtë persona u vranë në shkollën fillore private në Nashville muajin e kaluar.

Pavarësisht titujve të zhurmshëm, vrasjet masive janë statistikisht të rralla, në një vend me afro 335 milionë banorë. Dhe nuk ka asnjë mënyrë për të parashikuar nëse ngjarjet e këtij viti do të vazhdojnë me këtë ritëm.

Ndonjëherë vrasjet masive ndodhin herë pas here si në janar, kur ngjarjet vdekjeprurëse në Kaliforninë veriore dhe jugore ndodhën vetëm dy ditë larg njëri-tjetrit ndërsa muajt e tjerë kalojnë pa gjakderdhje.

Megjithatë, ekspertët dhe avokatët dënojnë përhapjen e armëve në SHBA vitet e fundit, duke përfshirë shitjet rekord gjatë kulmit të pandemisë.

“Ne duhet të dimë se kjo nuk është mënyra për të jetuar,” tha John Feinblatt, president i Everytown for Gun Safety. “Ne nuk duhet të jetojmë në këtë mënyrë. Dhe ne nuk mund të jetojmë në një vend me një axhendë armësh kudo, çdo vend dhe çdo kohë.” /abcnews.al

LEXO EDHE:

Back to top button