Vuçiq pas takimit me Zelenskin: Do të jetë një vjeshtë e nxehtë, do të ketë shumë probleme të tjera

Vuçiq pas takimit me Zelenskin: Do të jetë një vjeshtë e nxehtë, do të ketë shumë probleme të tjera

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është takuar me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenski, pas së cilës do të bisedojë me kryeministrin e Greqisë, Kyriakos Mitsotakis dhe me presidentin e Malit të Zi, Jakov Milatoviq.

“Një mundësi e madhe për të biseduar me liderët evropianë dhe për të parë se ku qëndron e ardhmja jonë. Sot në mëngjes pata një takim me Volodomir Zelenskin, takime të ardhshme me Jakov Milatoviqin dhe Mitsotakis rreth mesditës. Ajo që është e rëndësishme për njerëzit në Serbi është se ne folëm edhe me Ursula von der Leyen. Si ajo ashtu edhe Charles Michel ritheksuan rëndësinë e agjendës së rritjes dhe se si BE po përgatit për tetorin një program rritjeje për vendet e Ballkanit Perëndimor, për të përmirësuar performancën tonë ekonomike. Përveç ndihmës me programe të ndryshme, subvencione, stimuj për gjëra shumë të rëndësishme, mbi të gjitha në axhendën e gjelbër, pres edhe një fluks parash për vendet e Ballkanit Perëndimor, që sigurisht do të ishte shumë domethënës në kushtet e sotme. Kemi biseduar edhe për çështje strategjike”, tha Vuçiq në fjalimin e tij pas takimit me Zelenskin.

Në fjalimin e tij, Vuçiq përmendi gjithashtu se Serbia me sa duket është kritikuar vazhdimisht për pothuajse asnjë përparim në sundimin e ligjit.

“Mendoj se është e rëndësishme të thuhet se duhet të dimë se në dhjetor presim që Moldavia dhe Ukraina të marrin datën për fillimin e negociatave. Ata morën statusin e kandidatit, tani do të marrin një datë. Sa për ne të tjerët, ajo që von der Leyen ka njoftuar për sa i përket politikës së rritjes është e rëndësishme për ne. Aktualisht, nga 27 vende, 10 financojnë të gjitha të tjerat. Nuk ka të tjerë që mund të jenë kontribues neto, ata nuk mund të pranojnë të tjerët. Sigurisht që ata po e shtyjnë Ukrainën tani, sepse ajo është në luftë dhe po punon për të gjitha dhe ajo duhet të marrë një nxitje, por sapo dëgjoj vërejtje për sundimin e ligjit, e di se ku po shkon, e di se si po shkon. Dhe kur bëhet fjalë për disa vende të tjera. Është shumë e rëndësishme që ne të shohim racionalisht se çfarë mund të bëjmë, veçanërisht në lidhje me tregun e përbashkët ekonomik”.

“Zelenski pyeti se çfarë mendojnë njerëzit në Serbi dhe pse. Unë i tregova se çfarë ndodhi në vitin 1999 dhe konfirmova se Serbia e mbështet integritetin territorial të Ukrainës dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë. Diskutuam për forma të ndryshme bashkëpunimi. Dhe ata duhet të mendojnë se si do ta rindërtojnë vendin. “Unë nuk mendoj se do të ketë një zhvendosje të Ukrainës drejt Serbisë për sa i përket integritetit territorial,” tha Vuçiç.

Ai shtoi se Ukraina nuk ka bërë kurrë asgjë kundër Serbisë, ashtu siç Serbia nuk ka bërë kurrë asgjë kundër Ukrainës.

“Ne nuk jemi pajtuar me aplikimin e sanksioneve ndaj Rusisë, ka një pjesë tjetër, por për këtë do të flas më vonë”, tha presidenti i Serbisë dhe shtoi se “ne jemi munduar të mos jemi më të zëshmit as në akuzat ndaj të tjerëve. “

“Detyra jonë është të mbrojmë interesat tona”. Ne nuk ramë dakord me pjesën e Deklaratës që flet për sanksione, ishte një tjetër, do t’ju lexoj saktësisht. “Do të jetë një vjeshtë e nxehtë, sepse situata nuk është e lehtë, do të ketë shumë probleme të tjera”, tha ai.

 

LEXO EDHE:

Back to top button