Zakonet e mëngjesit që duhet të ndiqni për të humbur peshë në mënyrë të shëndetshme

Mënyra se si e nisim ditën është e rëndësishme për shumë arsye të ndryshme dhe ekspertët pohojnë se disa zakone të mëngjesit ndihmojnë në humbjen e peshës dhe ruajtjen e peshës.

Siç është raportuar nga Eat This, dietologia e regjistruar Lisa Young zbuloi pesë zakone që do t’ju ndihmojnë të hiqni yndyrën e barkut dhe të humbni kilogramët e padëshiruar, dhe ato nuk përfshijnë dieta strikte apo djersitje të tyre në palestër.

Pini një gotë ujë

Rritja e sasisë së ujit që pini çdo ditë mund të përshpejtojë humbjen e peshës, tregojnë shumë studime. Për shembull, sipas një studimi, rezultatet e të cilit u publikuan në Gazetën e Kërkimeve Klinike dhe Diagnostike, pjesëmarrësit që pinin rreth dy gota ujë 30 minuta para mëngjesit, drekës dhe darkës humbën peshë dhe përjetuan një ulje të indeksit të masës trupore (BMI). Yang thotë se është më mirë të pini një gotë ujë me stomakun bosh.

“Kur zgjoheni në mëngjes, mund të jeni të dehidratuar, ndaj hidratimi me një gotë ujë është një ide e shkëlqyer. “Ju mund të mendoni se jeni të uritur, por në të vërtetë jeni thjesht të etur,” shpjegon ajo.

Hani ushqime të pasura me proteina për mëngjes

Nëse e filloni mëngjesin tuaj me një mëngjes të pasur me proteina si vezë, kos ose gjalpë arra, do të ndiheni më të ngopur për më gjatë. Përveç kësaj, do të ndihmojë në stabilizimin e sheqerit në gjak, dhe Yang pretendon se kjo është receta përfundimtare për shkrirjen e yndyrës dhe humbje të suksesshme të peshës.

Mos harroni frutat

Përveç proteinave, frutat janë një ushqim i shkëlqyeshëm për t’u shtuar në rutinën tuaj të mëngjesit, sepse janë të pasura me antioksidantë dhe fibra. Siç shpjegon dietologu Young, duke ngrënë fruta për mëngjes, ju do të shtoni lëndë ushqyese në vaktin tuaj pa kalori të panevojshme dhe në këtë mënyrë do të nxisni humbjen e peshës.

“Personalisht, më pëlqen të shtoj kokrra të plota në kos ose të pres mollë të freskëta në tërshërë”, thotë ajo.

Hani drithëra të plota

Nëse mendoni se të gjitha karbohidratet janë të këqija, jeni keqinformuar. Një nxitje e fundit në mëngjes në dietën tuaj përfshin shtimin e drithërave të plota në mëngjes.

Drithërat integrale si tërshëra ose buka me drithëra të plota përmbajnë fibra dhe lëndë ushqyese dhe gjithashtu ju ndihmojnë të jeni të ngopur gjatë gjithë ditës. Nuk duhet të keni frikë nga karbohidratet sepse ato ndihmojnë tretjen dhe në këtë mënyrë përshpejtojnë humbjen e peshës”, thekson Yang.

Shkoni për një shëtitje

Siç shpjegon Young, stërvitja në mëngjes është një zakon i mahnitshëm dhe shumë i zgjuar për t’u futur nëse doni të humbni peshë dhe të filloni ditën tuaj në mënyrën më të mirë të mundshme.

“Një shëtitje në mëngjes është e mrekullueshme për trupin tuaj, por edhe për mendjen tuaj. Humbja e peshës duke ecur është një shtesë e shkëlqyer për një plan ushqimor të shëndetshëm. Domethënë, ecja si një aktivitet djeg kalori, ndihmon në ruajtjen e kockave të forta dhe është e mrekullueshme për disponimin tuaj”, shton ajo.

LEXO EDHE:

Back to top button