Zelensky: BE të vendosë sanksione të reja kundër dezinformimit rus

Zelensky: BE të vendosë sanksione të reja kundër dezinformimit rus

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka kërkuar sanksione të reja nga BE kundër lajmeve të rreme ruse. Nëpërmjet një shënimi në X, teksa shprehu mirënjohje për mbështetjen e Francës, ai tha se është e rëndësishme që të luftohet dezinformimi rus.

“I jam mirënjohës Parlamentit francez dhe popullit francez për mbështetjen e tyre për Ukrainën. Është thelbësore të zbatohet iniciativa franceze për të vendosur një regjim të ri sanksionesh të BE-së për të luftuar dezinformimin rus dhe destabilizimin në Evropë.”, tha Zelensky.

“Unë u takova me presidentin dhe kryetarët e komisioneve të Asamblesë Kombëtare Franceze. Ne diskutuam përgatitjet për samitin global të paqes. Vëmendje e veçantë iu kushtua prioriteteve të Ukrainës në integrimin evropian, veçanërisht miratimi i pritur i kornizën negociuese për fillimin efektiv të negociatave të anëtarësimit në BE”, shtoi ai.

LEXO EDHE:

Back to top button