Zelensky: Nëse pushtimi rus është i suksesshëm, edhe pjesë të tjera të Evropës do të jenë në rrezik të agresionit ushtarak të Kremlinit

Zelensky: Nëse pushtimi rus është i suksesshëm, edhe pjesë të tjera të Evropës do të jenë në rrezik të agresionit ushtarak të Kremlinit

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, në një fjalim në Parlamentin danez sot, falënderoi ligjvënësit për ndihmën e vendit të tij për t’i rezistuar pushtimit të Rusisë, një ditë pasi Danimarka dhe Holanda njoftuan se do t’i siguronin Kievit avionë luftarakë F-16 të prodhuar nga SHBA. dorëzuar në fund të vitit.

Zelensky u tha deputetëve se nëse pushtimi rus është i suksesshëm, edhe pjesë të tjera të Evropës do të jenë në rrezik të agresionit ushtarak nga Kremlini.

“Të gjithë fqinjët e Rusisë do të kërcënohen nëse Ukraina nuk fiton”, tha ai në një fjalim në Kopenhagë.

Zelensky tha se Ukraina duhet të pajiset siç duhet për të mbrojtur veten kundër forcave të shumta ruse.

Holanda dhe Danimarka janë zotuar të furnizojnë Ukrainën me avionë luftarakë të SHBA-së F-16, dhe SHBA-ja gjithashtu ka miratuar dorëzimin.

LEXO EDHE:

Back to top button