Zelensky shpreh gatishmërinë për një takim mes Ukrainës dhe Kinës

Zelensky shpreh gatishmërinë për një takim mes Ukrainës dhe Kinës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha të enjten se nuk kishte parë ndonjë plan paqeje kinez, por se do të mirëpriste një takim midis Ukrainës dhe Kinës, raporton Reuters.

“Ne do të donim të kishim një takim me Kinën,” tha ai gjatë një konference për shtyp në Kiev me kryeministrin spanjoll Pedro Sanchez në prag të përvjetorit të parë të pushtimit rus të Ukrainës.

Të enjten, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se aleanca kishte parë shenja se Kina po konsideronte furnizimin me armë për Rusinë dhe paralajmëroi Pekinin kundër ndërmarrjes së ndonjë hapi të tillë.

LEXO EDHE:

Back to top button