Zgjedhjet europiane/ Kryesojnë Meloni dhe aleanca konservatore

Zgjedhjet europiane/ Kryesojnë Meloni dhe aleanca konservatore

Këto zgjedhje europiane në Itali konsiderohen si një garë vendimtare, e cila pritet të konfirmojë ose të përmbysë balancën e pushtetit që rezulton nga zgjedhjet parlamentare të vitit 2022.

Megjithatë, sipas sondazheve të fundit të opinionit, koalicioni konservator që qeveris vendin nuk duket se do të kërcënohen seriozisht nga partitë opozitare.

Në mënyrë më të detajuar, për sa i përket forcave qeveritare, partia “Vëllezërit e Italisë” e kryeministrit Giorgia Meloni,  sipas sondazheve të fundit, do të fitojë 27% të votave, Forza Italia, e themeluar nga Silvio Berlusconi, më 8 dhe 9. % dhe Liga, e drejtuar nga Matteo Salvini, 8.7%.

Sa i përket opozitës, “Partia Demokratike” 20.7%. “Pesë Yjet” e ish-kryeministrit Giuseppe Conte 15.7% dhe aleanca e ambientalistëve dhe e majta 4.3%.

Sondazhet vlerësojnë se ai është mbi pragun prej 4% të votave (përqindje që u jep partive italiane të drejtën për të hyrë në Parlamentin Evropian) dhe aleancën centriste “Shtetet e Bashkuara të Evropës”, e cila përfshin partinë Live Italy të ish-kryeministrit Matteo, Renzi. dhe një numër i madh radikalësh.

“Demokratët”, forca më e madhe e opozitës, sfidojnë qëndrimet e qeverisë, si brenda ashtu edhe në atë europian.

Sekretarja e tyre Ellie Schlein dëshiron “një Europë me një profil social të zgjeruar” në mënyrë që vendet anëtare të mund të investojnë më shumë në arsim dhe shëndetësi.

Qendra e majtë italiane e konsideron “jashtëzakonisht të rrezikshme” çdo “hapje” ndaj forcave të së djathtës së thellë dhe ekstreme dhe u bën thirrje partive të qendrës së moderuar të mos hyjnë në aleanca të tilla.

Në të njëjtën kohë, Partia Demokratike beson se të drejtat e qytetarëve LGBTI+ duhet të vazhdojnë të mbrohen vazhdimisht. Për herë të parë, më në fund, këtë herë italianët votojnë jo vetëm të dielën, por edhe të shtunën për rinovimin e Parlamentit Europian.

Qendrat e votimit do të qëndrojnë të hapura nga ora 15:00 me orën lokale deri në orën 11 të natës dhe nesër, nga ora 7 e mëngjesit deri në orën 11 të natës, kur edhe do të nisë procesi i numërimit.

LEXO EDHE:

Back to top button