Zgjedhjet në SHBA, Bajden feston suksesin e demokratëve

Zgjedhjet në SHBA, Bajden feston suksesin e demokratëve

Amerikanët prisnin me padurim rezultatin përfundimtar të zgjedhjeve të mes-mandatit në SHBA, derisa presidenti Joe Biden festoi atë që ai tha se ishte suksesi i partisë së tij në mbrojtjen nga një “valë e kuqe” republikane. Republikanët dukej se do të fitonin shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve, por dolën me një fitore shumë më të vogël nga sa kishin shpresuar dhe që parashikonin anketuesit. Nëse parashikimet aktuale qëndrojnë të vërteta, zgjedhjet e mes-mandatit të së martës mund të shënojnë performancën më të mirë nga një president në detyrë në dy dekada. Në Senat, demokratët fituan një vend shumë të kontestuar, i kapur nga John Fetterman në Pensilvani, duke e marrë atë pas garës më të shtrenjtë të Senatit në historinë e SHBA-së. Përbërja përfundimtare e Kongresit tani varet në tre ulëse në Senat: Arizona dhe Nevada, ku numërimi i votave mund të zgjasë disa ditë të tjera, dhe Xhorxhia, ku balotazhi është planifikuar për më 6 dhjetor. Biden nuk priti rezultatet përfundimtare të votimit për të festuar, duke u kënaqur në shmangien e pengesës shumë më të madhe të parashikuar pasi republikanët e kthyen fushatën në dështimin e tij për të trajtuar inflacionin në rritje. Duke iu drejtuar gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë, Biden përsëriti “qëllimin” e tij për të kandiduar për një mandat të dytë në 2024. Dhe premtoi një vendim përfundimtar “në fillim të vitit të ardhshëm”. Donald Trump, ish-president i SHBA-së, i cili kishte vënë bast për një fitore të madhe të republikanëve për të shpallur ofertën e tij për rizgjedhje, iu desh të pranonte se rezultatet e zgjedhjeve të ndërmjetme ishin “disi zhgënjyese”. /Alsat.mk

LEXO EDHE:

Back to top button