Zijadin Sela i gatshëm të japë dorëheqje që sonte

Pas rezultatit katastrofik zgjedhor të zgjedhjeve për Këshillin e Komunës së Tetovës, në të cilat Aleanca për Shqiptarët nuk fitoi asnjë mandat dhe kishte tre në përbërjen e fundit këshilltare, kryetari i kësaj partie, Ziyadin Sela, njoftoi se do të japë dorëheqje. sonte konfirmojnë burime partiake. Sela edhe mbrëmë në mesin e bashkëpartiakëve në Tetogo ka thënë se do të japë dorëheqje pasi nga selia e partisë i është thënë se Aleanca për Shqiptarët ka pasur rezultate shumë të këqija.
Bëhet e ditur se sonte është caktuar mbledhja e kryesisë së partisë me temë të vetme rezultatet e zgjedhjeve në Tetovë dhe dorëheqjen e Selës. Aleanca për Shqiptarët në zgjedhjet e Tetovës dje fitoi më pak se 800 vota, që është gati pesë herë më pak në krahasim me zgjedhjet lokale të vitit të kaluar për këshillin komunal dhe në periudhën e ardhshme nuk do ta ketë këshilltarin e saj në Tetovë, si qytet shumë i rëndësishëm. për çdo parti shqiptare.

 

Ndryshe, mbrëmë vonë bartësi i listës kandidate të Aleancës për Shqiptarët, Abdullah Osmani, tha se partia do të duhet të ulet dhe të mendojë mirë për arsyet e humbjes.

Lëvizja Besa do të ketë 12 këshilltarë në Këshillin e Tetovës, BDI – 11, PDSH – 1, Alternativa – 1, ndërsa VMRO-DPMNE me 4 këshilltarë dhe LSDM me dy këshilltarë nga blloku politik maqedonas. Partitë e tjera dhe iniciativat civile nuk arritën të “futen” në formulën Donto sipas së cilës numri i mandateve llogaritet në bazë të votave të marra.

LEXO EDHE:

Back to top button