Zjarret në Turqi, të paktën 11 persona kanë humbur jetën

Zjarret në Turqi, të paktën 11 persona kanë humbur jetën

Një zjarr shpërtheu të enjten në mbrëmje në një zonë rreth 30 kilometra në jug të Dijarbakirit dhe u përhap shpejt për shkak të erërave të forta, duke përfshirë pesë fshatra, tha më herët Ministri i Brendshëm Ali Jerlikaya.

Sipas ministritm zjarri është vënë nën kontroll gjatë natës, por përpjekjet për të freskuar tokën e djegur kanë vazhduar edhe sot.

Një pikë e re e nxehtë shpërtheu mëngjesin e kësaj të premte pranë fshatit Ergani në të njëjtën zonë, por është e kufizuar.

Banorët e fshatit Koksalan, një nga më të goditurit, i thanë AFP se kishin humbur gjysmën e rreth 1,000 dhive dhe deleve të tyre.

Shtatë ekipe të shpëtimit dhe 35 ambulanca janë dërguar në vendin e zjarrit.

Të paktën 11 persona humbën jetën dhe dhjetëra u plagosën nga zjarret e bimëve që u përhapën nën ndikimin e erës në disa fshatra në juglindje të Turqisë, njoftoi ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca.

Qindra kafshë u shkatërruan gjithashtu nga zjarri.

Ministri tha se deri tani ka pasur 11 të vdekur dhe 78 të lënduar, pesë prej të cilëve janë në terapi intensive.

LEXO EDHE:

Back to top button