Zvicër, autoritetet paralajmërojnë stuhi të forta

Zvicër, autoritetet paralajmërojnë stuhi të forta

Qeveria federale ka lëshuar një paralajmërim për stuhi të nivelit 3 (rrezik i rëndësishëm) për pjesë të mëdha të Zvicrës. Të dielën zona e rrezikut do të zgjerohet ndjeshëm në disa zona të vendit.

Praktikisht të gjitha rajonet e Zvicrës, me përjashtim të kantoneve Graubünden dhe Ticino, janë prekur nga paralajmërimi, shkruan Blick. Priten nivele të larta të aktivitetit të shkarkesave elektrike, reshje të dendura shiu dhe rrëshqitje të mundshme dheu.

Qeveria federale këshillon marrjen në konsideratë të opsioneve të strehimit dhe rrugëve alternative kur planifikoni aktivitete në natyrë. Sigurimi i objekteve jashtë dhe shmangia e vendeve të ekspozuara si sipërfaqet, majat dhe pemët.

LEXO EDHE:

Back to top button