Zvicra largon karantinën për të gjithë vizitorët e huaj

Zvicra ka njoftuar se do ta largojë masën e karantinës për udhëtarët e shteteve të huaja që hyjnë aty, si për të ardhurit nga Çekia, Holanda, Egjipti dhe Malavi.

- Advertisements -

Shteti zviceran bëri këtë të ditur më 27 nëntor, si përgjigje ndaj rrezikut të përhapjes së variantit të ri të koronavirusit, Omicron.

Në listën e karantinës së Zvicrës tani nuk është asnjë shtet, nga katër dhjetori do të hyjë në fuqi së zbatuari kjo masë e re.

Këshilli Federal i Zvicrës ka bërë të ditur se të gjithë shtetasve të huaj që do të hyjnë në aty, do t’u kërkohet dëshmia për një test negativ PCR.

Rregullat e reja përcaktojnë që, përveç kryerjes së një testi PCR para udhëtimit, ata që hyjnë në Zvicër duhet të bëjnë një test të dytë PCR ose antigjen të shpejtë, në ditën e katërt ose në ditën e shtatë të qëndrimit, shkruan Indenpendent.

LEXO EDHE:

Back to top button