1-vjetori i luftës, provokon Medvedev: Duhet ta shtyjmë kufirin deri në Poloni

1-vjetori i luftës, provokon Medvedev: Duhet ta shtyjmë kufirin deri në Poloni

Ish-presidenti rus, Dmitry Medvedev tha sot se e vetmja mënyrë që Moska të sigurojë përfundimisht një paqe të qëndrueshme me Ukrainën është të shtyjë kufirin e saj sa më shumë që të jetë e mundur.

Medvedev, nënkryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, parashikoi në një mesazh në mediat sociale se “operacioni special ushtarak” i Moskës, siç e quajti ai, do të përfundonte me një fitore ruse dhe një lloj marrëveshjeje të lirë.

“Ne do të arrijmë fitoren”, shkroi Medvedev në Telegram, duke siguruar se qëllimi është “të shtyjmë kufirin që kërcënon vendin sa më shumë që të jetë e mundur, edhe nëse është kufiri i Polonisë”.

Kreu i Këshillit të Sigurimit të Rusisë tha gjithashtu se motivimi i armiqve kryesorë të Moskës është të dobësojnë vendin sa më shumë që të jetë e mundur, kështu që ata nuk janë të interesuar për t’i dhënë fund konfliktit, por herët a vonë Perëndimi do të negociojë për Ukrainën dhe atëherë duhet të ketë një lloj marrëveshjeje, e cila nuk ka të bëjë me kufijtë aktualë.

“Motivet e armiqve kryesorë të vendit tonë janë të dukshme: të dobësojnë sa më shumë Rusinë. Prandaj, ata nuk janë të interesuar për t’i dhënë fund konfliktit”, tha ai.

“Por herët a vonë, sipas ligjeve historike, do ta bëjnë. Dhe atëherë do të shfaqet një lloj marrëveshjeje”, shtoi Medvedev.

LEXO EDHE:

Back to top button