10 fakte mahnitëse që nuk i dinit për japonezët

10 fakte mahnitëse që nuk i dinit për japonezët

Japonezët njihen si njerëz punëtorë që respektojnë dhe vlerësojnë kulturën dhe traditën e tyre.

Në WC të Katarit i pamë në veprim, kur pastronin tribunat pas përfundimit të ndeshjeve, jo vetëm kur luante Japonia, por edhe kombëtaret e tjera.

Meqenëse ata janë një popull kaq i veçantë, ne kemi veçuar disa fakte më pak të njohura për japonezët:

1. Idiot është fjala më fyese në gjuhën japoneze.

2. Japonezët hanë delfinët.

3. Lënia e bakshishit nuk ju bën mirë, sepse interpretohet si nënvlerësim i punës së kamarierit.

4. Shanset që portofoli juaj të kthehet në Japoni me të gjitha paratë dhe kartat në të janë mbi 90 për qind.

5. Tokio konsiderohet një qytet shumë i sigurt dhe fëmijët nga tetë deri në nëntë vjeç përdorin transportin publik vetëm.

6. Të punosh 18 orë pa pushim nuk perceptohet si diçka e pazakontë, nëse ka afate apo situata të ngjashme.

7. Në Japoni shpesh mund të shihni vazo me çadra në rrugë, kështu që nëse fillon të bjerë shi, të gjithë janë të lirë t’i përdorin ato.

8. Në Japoni, muajt nuk kanë emra, por vetëm numra.

9. Japonia është i vetmi vend në botë që ka ende një perandor.

10. Mishi i papërpunuar i kalit është një ushqim popullor në Japoni.

LEXO EDHE:

Back to top button