6 ide për ushqimin që duket luksoz para mysafirëve (dhe është i lehtë për t’u bërë)

Topa djathi me rrush të freskët, sallatë jeshile me mollë dhe arra, varka me domate të mbushura – ide për ta bërë tryezën tuaj të duket luksoze, nëse jeni të lodhur nga sallata e zakonshme dhe sallata e dyqaneve.

Nëse jeni një nga ata që ju pëlqen të eksperimentoni me meze të bukura, duhet të shmangni me çdo kusht hos d’oeuvres të zakonshme me sallam dhe djathë, si dhe sallatat klasike të tipit shopska. 

Në rrjetet sociale mund të gjeni qindra ide për specialitete, por ne veçojmë disa që përgatiten lehtë dhe duken interesante. 

Vlen të provoni një prej tyre për mysafirët e mëposhtëm: 

Roll me mish të pjekur dhe krem ​​djathi ose djathë feta, mbi çaçkalicë

Topa djathi me rrush të freskët brenda

Mbështilleni rrushin me djathë të butë, spërkatni me pak mjaltë dhe spërkatni me fëstëkë të grimcuar dhe vendoseni të ftohet në frigorifer. Mund t’i shërbeni të plota ose të prera në gjysmë.

 

Role me salmon të tymosur ose ftohje dhe salcë sipas dëshirës tuaj

Mbushim një tortilla me salcë kosi, një copë mish të pjekur ose salmon të tymosur, e rrotullojmë dhe e presim në role.

Domate e mbushur

Pritini domatet blu përgjysmë, për së gjati, hiqni nga mesi dhe piqini për 25-30 minuta. Mbushni me perime të gatuara më parë sipas dëshirës tuaj dhe mish të grirë, nëse dëshironi mund të shtoni djathë, domate të kuqe dhe shërbejeni me salcë kosi dhe shegë.

LEXO EDHE:

Back to top button