6 shenja që tregojnë se jeni duke pirë shumë alkool

6 shenja që tregojnë se jeni duke pirë shumë alkool

Pirja e alkoolit shoqërohet shpesh me festime dhe pothuajse asnjë festë e ditëlindjes apo martesë nuk mund të kalojë pa një pikë të vetme alkooli.

Por nëse keni vënë re se pirja e alkoolit po bëhet gjithnjë e më e zakonshme në jetën tuaj dhe nuk lidhet rreptësisht me disa ngjarje festive, nutricionistja Hannah Bray paralajmëron se duhet të mendoni të reduktoni.

Ndërsa dihet se shumë alkool mund të çojë në dhimbje koke të pakëndshme, Bray shton se mund të ketë një efekt shumë të keq në pjesën tjetër të trupit tuaj.

Siç shpjegon ai për portalin The Sun, ka disa shenja që mund të tregojnë se po e teproni me alkoolin dhe duhet ta reduktoni sa më shumë. Gjashtë shenjat më të zakonshme janë:

fryrje

nauze ose të vjella

probleme me gjumin

problemet e lëkurës (puçrra, skuqje)

probleme dentare

problemet e shikimit

Edhe pse secila prej këtyre simptomave nuk do të thotë domosdoshmërisht se shkaktohet nga konsumimi i tepërt i alkoolit, dietologia shpjegon se pikërisht këto shenja mund të tregojnë se po e teproni me pijet alkoolike.

LEXO EDHE:

Back to top button