A është bërë Macron shumë toksik për të fituar?

Edhe aleatët dhe partnerët e Macron nuk e duan fytyrën e presidentit francez në posterët e tyre apo zërin e tij në reklamat në radio, raporton revista Politico.

Frika mes partnerëve të Macron është se vendimi i tij për të thirrur zgjedhje të parakohshme në Francë pasi u mposht në zgjedhjet evropiane do të çojë në katastrofë.

“Mund t’ju them se nuk do ta shihni fytyrën e Macron në posterët e mi. Pallati Elysée nuk e kupton me të vërtetë disponimin antipresidencial në Francë”, tha për Politico një anëtar i parlamentit francez nga koalicioni i Macron.

Sondazhet e kryera nga revista tregojnë se francezët e shohin presidentin e tyre si represiv dhe e përçmojnë atë, dhe shkakun e ndjenjave anti-elitiste që janë përhapur në të gjithë vendin pas krizave të tilla si protestat e Jelekëve të Verdhë dhe pandemia Covid.

“Vendosmëria e tij për të mos ndryshuar kurs pavarësisht protestave masive për reformat e pensioneve ka përforcuar pikëpamjen se ai nuk ka lidhje me realitetin dhe qëndrimi i tij shpesh perceptohet si arrogant dhe elitar”, shkruan revista.

Në zgjedhjet e Parlamentit Evropian të dielën, Bashkimi Kombëtar i krahut të djathtë fitoi 31.4% të votave në Francë, më shumë se dyfishi i 14.6% të fituar nga partia e Macron. Një sondazh në ditën e votimit tregoi se pothuajse gjysma e votuesve kishin një qëllim kyç “të shprehnin pakënaqësinë me Macron dhe qeverinë e tij”.

Macron reagoi ndaj disfatës evropiane duke shpërndarë parlamentin francez dhe duke thirrur zgjedhje të jashtëzakonshme si një masë për të treguar iniciativë dhe për të heshtur të djathtën.

Edhe analistët rekomandojnë që Macron të mbahet sa më i qetë për hir të parisë së tij.

“Nëse presidenti e vendos veten në radhë të parë, është një rrezik i madh. Ajo që është e sigurt është se nëse ai përfshihet, kjo vetëm do të mobilizojë njerëzit kundër tij”, shpjeguan analistët nga Ipsos.

Sondazhet aktuale tregojnë se partia e Macron do të mposhtet sërish në zgjedhjet e 30 qershorit dhe 7 korrikut dhe mund të përfundojë si partia e tretë në Francë.

Apele për Macron po vijnë edhe nga koalicioni i tij, drejtuesit e të cilit po i kërkojnë atij “të mos përfshihet shumë në fushatë” dhe po diskutojnë “de-Makronizimin” e nevojshëm.

“Sa më shumë ai flet, aq më shumë pikë humbim në sondazhe”, deklaron një këshilltar i partisë së Macron.

Kritikat e para fillimit të mandatit ende rrinë mbi kokën e Macronit, se ai do të jetë dhe është president i të pasurve dhe jo një njeri i popullit. Puna e tij e mëparshme është një bankier investimesh dhe disa nga politikat e tij vetëm sa kanë përforcuar pikëpamjen se ai kujdeset vetëm për miliarderët si Bernard Arnault.

“Ka një problem edhe me mënyrën e paraqitjes. Elokuenca e tij ndonjëherë nuk funksionon në favor të tij, gjë që shpesh e bën atë të duket profesor ose sikur po i kripos trutë”, sipas Politico.

LEXO EDHE:

Back to top button