Amal e vogël në Britani: kukulla gjigante e vajzës siriane arrin fundin e udhëtimit të saj.

Figura tre metra e gjatë do të ulet në plazhin Folkestone pasi të keni ecur mijëra kilometra nëpër Evropë Odiseja transkontinentale e Amalit të Vogël do të fillojë fazën e saj përfundimtare këtë javë kur kukulla gjigante e një vajze nëntëvjeçare siriane arrin në brigjet e Britanisë së Madhe pasi ecën mijëra kilometra nëpër Evropë.
Rafael Yaghobzadeh/AP
Këmbanat do të bien dhe koret do të këndojnë ndërsa Amal e Vogël shfaqet në plazh të martën në Folkestone, Kent, pasi bëri të njëjtin udhëtim ndër-kanal që është bërë deri më tani këtë vit nga më shumë se 17,000 njerëz që kërkojnë strehim nga konflikti, uria dhe persekutimi Me Në pjesën e fundit të udhëtimit të saj, Amal e Vogël do të vizitojë Canterbury, Londër, Oksford, Coventry, Birmingham, Sheffield dhe Barnsley para se teatri i jashtëzakonshëm dhe kompleks 14-javor i rrugës të përfundojë në Manchester në 3 Nëntor.
Ecja e Amalit të vogël nëpër Evropë
“Ka qenë sfiduese, ka qenë e vështirë ndonjëherë, por gjithashtu ka qenë e mahnitshme dhe e pabesueshme,” tha David Lan, një nga prodhuesit e The Walk, i cili ka qenë “në këtë udhëtim që nga fillimi tre vjet më parë, dhe në çdo hap i rrugës ”që kur Amal e Vogël u largua nga Gaziantep pranë kufirit turko-sirian në fund të korrikut. Ideja e udhëtimit të Amalit të Vogël në kërkim të nënës së saj të zhdukur evoloi nga The Jungle, një lojë shumë e vlerësuar për refugjatët e rinj në një kamp pranë Calais që u hap në Young Vic në Londër në 2017. Prodhuesit e shfaqjes, kompania teatrore Good Chance plus Lan, Stephen Daldry dhe Tracey Seaward, dolën me idenë për të çuar mesazhin e saj të zhvendosjes, humbjes, dinjitetit dhe shpresës në fshatra, qytete dhe qytete në të gjithë Evropën.

Amal e vogël, emri i së cilës do të thotë shpresë në arabisht, u krijua nga Handspring, kompania që bëri kukullat e kuajve në War Horse. Ajo qëndron 3.5 metra (11ft 5in) e gjatë dhe operohet nga një ekip prej tetë kukullash që punojnë me ndërrime për të kontrolluar këmbët, krahët dhe tiparet e fytyrës së saj. “Ata krijojnë jetën emocionale të kukullës,” tha Lan.

Amal e vogël në Antwerp, Belgjikë. Fotografia: Romy Arroyo Fernandez/NurPhoto/Rex/Shutterstock

Që nga largimi nga Gaziantep, Amal e Vogël dhe rrethimi i saj prej rreth 25 personash kanë lundruar në kërkesat kufitare të Covid për të kaluar nga Turqia në Greqi dhe më pas përmes Italisë, Zvicrës, Gjermanisë, Belgjikës dhe Francës në Mbretërinë e Bashkuar. Gjatë rrugës, ata kanë marrë pjesë në koncerte, ahengje dhe punëtori. Në Romë, Amal e Vogël u bekua nga Papa Françesku. Në shumë vende, mijëra njerëz vendas kanë ecur me të nëpër qytetin ose fshatin e tyre. Por lidhjet më të fuqishme kishin qenë me refugjatët, tha Lan. “Njerëzit të cilët janë të margjinalizuar, të shtrirë anash, shohin një përfaqësues të tyre ose të fëmijëve të tyre në qendër të skenës dhe festohen. Kjo është shumë prekëse. “Vetëm në një vend mirëpritja ka qenë më pak se e ngrohtë. Në Kalambaka, një fshat në Greqinë veriore, i cili është shtëpia e manastireve të lashtë ortodoksë grekë të ndërtuar në shkëmbinj, këshilli i fshatit vendosi të mos marrë një “kukull myslimane nga Siria”, siç e përshkroi kryebashkiaku Amal. “Distshtë shqetësuese, por kështu është bota,” tha Lan. Në Londër, Amal e Vogël do të festojë ditëlindjen e saj të 10 -të të Dielën 24 Tetor në një festë në V&A. Fëmijët nga e gjithë kryeqyteti janë ftuar të bashkohen në shfaqje dhe punëtori muzikore. Yotam Ottolenghi është duke koordinuar një ekip kuzhinierësh për të krijuar një tortë gjigande të ditëlindjes e përbërë nga disa qindra kekë të kaltër në një ylber ngjyrash dhe shije.

Ottolenghi tha: “Të tregosh historitë e refugjatëve në përgjithësi dhe atë udhëtim të veçantë që Amal po merr është një gjë kaq pozitive në një situatë shumë të zymtë. Ajo do të takojë shumë fëmijë në Londër të cilët do të festojnë ditëlindjen e saj dhe do të kenë një vështrim të shkurtër në udhëtimin e saj. Dhe cila mënyrë më e mirë për ta bërë atë sesa me një copë toke ëmbëlsirash të vogla që janë pjekur nga kuzhinierë të ndryshëm? ” Lan, i cili e përshkroi udhëtimin e Little Amal si një shfaqje teatrale në një skenë 8,000 km, tha se nuk kishte pasur probleme të mëdha teknike deri më tani, por kishte pasur shumë sfida logjistike në udhëtime, prova dhe shfaqje në tetë vende.“Është një cirk udhëtues, një shfaqje e madhe turne. Kështu që shumë njerëz kanë dashur të jenë pjesë e saj. Ka pasur një dashamirësi të jashtëzakonshme drejtuar drejt nesh. “Ne nuk jemi politikanë, po u themi njerëzve: mbani mend refugjatët janë njerëz. Shpresojmë që kujtimi i këtij fëmije të çuditshëm dhe të bukur që ecën nëpër një fshat ose qytet ose mbi male të ndihmojë në ndryshimin e motit pak. ”

LEXO EDHE:

Back to top button