Anonymous lëshon kërcënim për shefin e kriptove që qëndron pas kolapsit të Terrës prej 40,000,000,000 dollarësh

Grupi hakktivist Anonymous ka një objektiv të ri pasi lëshoi një kërcënim për të sjellë para drejtësisë shefin e kriptove që qëndron pas kolapsit të kriptomonedhës Terra.

Në një video të postuar këtë javë në kanalin zyrtar të grupit në YouTube, Anonymous akuzoi Do Kwon, bashkëthemeluesin e Terraform Labs, për mashtrim të investitorëve që kishin blerë tokenat Terra (Luna) dhe TerraUSD (UST) të platformës.

“Veprimet e Do Kwon, themeluesit të ekosistemit Terra Luna, janë të vetme përgjegjëse për mashtrimin e miliarda dollarëve larg investitorëve me pakicë”, thuhej në video.

“Do Kwon bëri emër me taktikat e tij arrogante, duke kërcyer konkurrentët, kritikët dhe duke vepruar sikur nuk do të dështonte kurrë… Megjithatë, ai u rrëzua shpejt nga tregjet. Sa më të zhurmshëm të jenë, aq më e vështirë priren të bien.

Grupi i hakerëve u zotua të sigurohej që Do Kwon të sillet para drejtësisë për “gjurmën e tij të shkatërrimit”.

YouTube video

“Nuk ka dyshim se ka shumë krime të tjera për t’u zbuluar në gjurmët tuaja të shkatërrimit,” tha grupi hakktivist.

Në maj, Terra Luna, e cila ishte ndër 10 kriptovalutat më të vlefshme, 98% të vlerës së saj u fshi brenda natës, duke rënë nën një dollar për monedhë.

Pas rrëzimit, më shumë se 1600 investitorë po ndjekin një padi kolektive kundër Do Kwon, i cili më parë i ka mohuar këto akuza.

LEXO EDHE:

Back to top button