Bota nën valën e të nxehtit/ Mbingarkohen spitalet në Itali, SHBA regjistron për temperatura rekord

Bota nën valën e të nxehtit/ Mbingarkohen spitalet në Itali, SHBA regjistron për temperatura rekord

Spitalet në të gjithë Italinë kanë shënuar një rritje të mprehtë të numrit të njerëzve që kërkojnë trajtim urgjent për shkak të nxehtësisë, ndërsa vala e të nxehtit vazhdon të godasë vendin, me temperaturat në Romë duke shënuar një rekord të ri. Disa spitale kanë raportuar një rritje prej 20-25% të numrit të pacientëve në njësitë e urgjencës me dehidrim ose sëmundje të tjera të shkaktuara nga ekspozimi i tepërt në diell.

Temperaturat në Romë arritën në 41.8C të marten, duke thyer rekordin e mëparshëm prej 40.7C të vendosur në qershor 2022. Siçilia shënoi rreth 41C dhe një rekord i lartë prej 45C u vendos në Sardenjë.

Në Napoli, spitali Cardarelli tha se 231 pacientë kërkuan kujdes urgjent në 24 orët e fundit, ekuivalenti i një pacienti çdo gjashtë minuta dhe numri më i lartë ditor që nga pandemia e koronavirusit në vitin 2020.

Shumica e pacientëve ishin të moshuar, por atje kishte njerëz të të gjitha moshave, përfshirë turistë.

“Ne po përjetojmë një moment jashtëzakonisht kritik,” tha Antonio d’Amore, drejtori i përgjithshëm i spitalit.

Nga ata që u shtruan të hënën, 2% ishin në gjendje të rëndë dhe 38% në gjendje mesatarisht kritike.

“Duke pasur parasysh kritikën e momentit, i kërkoj publikut që të kontaktojë urgjencën Cardarelli vetëm në rast nevoje të vërtetë”, tha ai.

Ministria e Shëndetësisë e Italisë ka vënë 23 qytete, duke përfshirë Romën, Firencen, Bolonjën, Barin, Catania, Cagliari, Palermo dhe Torino, në alarm të kuq, një masë që do të thotë se nxehtësia është aq intensive që konsiderohet të jetë një kërcënim për shëndetin e të gjithë popullatës, jo vetëm fëmijëve dhe të moshuarve.

Ministria u bëri thirrje njerëzve të shmangin daljen jashtë gjatë orëve më të nxehta dhe të ndalojnë pirjen e alkoolit, kafesë dhe pijeve të gazuara. Sipas një hulumtimi, 61,672 viktima humbën jetën në të gjithë Evropën verën e kaluar për shkak të nxehtësisë.

Shkalla më e lartë e viktimave ishte në Itali, Greqi, Spanjë dhe Portugali. Në Phoenix, temperaturat arritën në 43 gradë Celsius për të 19-tën ditë radhazi, duke thyer rekordin e mëparshëm të qytetit.

Temperaturat pritet të jenë jashtëzakonisht të larta në të gjithë SHBA gjatë gjithë javës. Ekspozimi i vazhdueshëm ndaj nxehtësisë ekstreme mund të çojë në lodhje nga nxehtësia, marramendje, të fikët dhe dhimbje koke pasi presioni i gjakut bie.

Në Phoenix, 12 persona kanë vdekur. Mjekët në Qendrën Mjekësore Shëndetësore Valleyëise i thanë CNN se efektet e të nxehtit ekstrem po mbizotërojnë sistemin e kujdesit shëndetësor.

Nxehtësia ekstreme e shkaktuar nga emergjenca klimatike ka çuar në temperatura rekord në të gjithë hemisferën veriore këtë verë. Muaji i kaluar ishte qershori më i nxehtë i regjistruar në botë dhe ditët e para të korrikut u vlerësuan të ishin ditët më të nxehta të regjistruara.

Temperaturat e oqeanit në Atlantikun e Veriut janë jashtëzakonisht të larta.

“Lugina e Vdekjes” e Kalifornisë, shpesh vendi më i nxehtë në Tokë, shënoi 53.3 gradë Celsius të dielën, gati një rekord botëror. Në të njëjtën ditë, Kina lëshoi ​​disa paralajmërime për ngrohjen dhe regjistroi temperaturën e saj më të lartë ndonjëherë prej 52.2C në rajonin perëndimor të Xinjiang.

Në Europë, valët e të nxehtit të njëpasnjëshme kanë bërë që temperaturat të rriten në Itali, Spanjë, Francë, Serbi, Kroaci dhe Greqi.

Rekordet e të nxehtit po thyhen për shkak të ngrohjes globale të shkaktuar nga njeriu, mes emetimeve të vazhdueshme të gazeve serrë, të nxitura nga rigjallërimi i fenomenit El Niño.

Temperaturat dhe ngjarjet ekstreme të motit parashikohet të vazhdojnë të rriten derisa emetimet globale të arrijnë zero.

Emetimet arritën një nivel të ri vitin e kaluar./abcnews.al

LEXO EDHE:

Back to top button