Brazil, mbi 23 mijë raste të reja me koronavirus


Ministria e Shëndetësisë e Brazilit njoftoi se me 23.421 raste të reja që janë regjistruar në 24 orët e fundit, ka arritur në 3.605.783 numri i përgjithshëm i rasteve me COVID-19 në vend, ndërsa bilanci i viktimave ka shkuar në 114.744 me 494 vdekje të reja.

Qendra tregtare e vendit, rajoni Sao Paulo me një popullsi prej rreth 46 milionë banorësh, është rajoni më i prekur në vend nga pandemia me 754.129 raste dhe 28.467 vdekje nga COVID-19.

Ndërkohë, numri i personave të shëruar nga virusi ka arritur në 2.739.035.

Me një popullsi prej më shumë se 211 milionë banorësh, Brazili cilësohet si “epiqendra e pandemisë” në Amerikën Latine.

LEXO EDHE:

Back to top button