Britania e madhe vendo karantinë për udhëtarët nga Zvicra, Xhamajka dhe Republika Çeke


Udhëtarët nga Zvicra, Xhamajka dhe Republika Çeke do të duhet t’i nënshtrohen një karantinë dyjavore pas mbërritjes në BM, për të shmangur transmetimin e rasteve të koronavirusit të ri, njoftoi sot ministri i Transportit Grant Schapps.

“Masa, e marrë për ta mbajtur nivelin e infeksioneve të ulët, do të hyjë në fuqi nga e shtuna”, shkroi Shapps në Twitter.

“Gjërat ndryshojnë shpejt, ndaj udhëtoni vetëm nëse jeni të përgatitur t’i nënshtroheni një karantinë të paplanifikuar pas kthimit tuaj”, shtoi ai.

Javën e kaluar, BM vendosi karantinën për udhëtarët që mbërrinin nga Kroacia, Austria, Trinidadi dhe Tobago, për shkak të një numri në rritje të rasteve të COVID-19 në këto vende.

Në mesin e gushtit, qeveria britanike vendosi karantinë për personat që vinin nga Franca, një vendim që qeveria franceze e “kërcënoi” me një masë reciproke.

LEXO EDHE:

Back to top button