Çfarë është saktësisht “kraken” – gjithçka që duhet të dini për variantin e ri të Covid-it që po përhapet me shpejtësi

Agjencia e BE-së për Kontrollin e Sëmundjeve ka lajme të mira dhe të këqija kur bëhet fjalë për CKD.1.5 , një nënvariant i koronavirusit me nofkën “kraken” që po përhapet në Amerikë dhe po mban zgjuar natën epidemiologët, shkruan Politico .

Foto: EPA-EFE/ALEX PLAVEVSKI

Lajmi i keq është se XBB.1.5 po përhapet me shpejtësi, me gjasë sepse ka disa avantazhe të mëdha ndaj shtameve aktualisht dominuese të omicron. Lajmi i mirë është se Evropa ka kohë të përgatitet nëse dhe kur numri i të infektuarve të fillojë të rritet.

“Ka mundësi që ky variant të ketë një efekt në rritje në numrin e rasteve me Covid-19 në BE/EEA, por jo në muajin e ardhshëm, pasi varianti aktualisht është i pranishëm vetëm në një nivel shumë të ulët”, shkruan Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) në vlerësimin e saj.

CHB.1.5 u zbulua fillimisht në tetor 2022. Është nënvarianti më i transmetueshëm deri më sot, sipas Dr Maria Van Kerkova, drejtoreshë teknike e OBSH-së për Covid-19.

Të mërkurën, drejtoresha teknike e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për Covid-19, Maria Van Kerkhova, tha se agjencia shëndetësore është e shqetësuar se ky nënvariant po qarkullon shumë shpejt, duke i dhënë asaj më shumë hapësirë ​​për të ndryshuar, shpejtësinë me të cilën ky nënvariant. -Varianti po zëvendëson variantet e tjera. Në SHBA, ai shkoi nga 4 përqind e rasteve të renditura në 40 përqind brenda disa javësh, sipas koordinatorit të përgjigjes ndaj Covid të Shtëpisë së Bardhë.

Megjithatë, ende nuk dihet nëse mund të shkaktojë një infeksion më të rëndë.

CDC shkruan se shkalla e përshpejtuar e përhapjes ka të ngjarë të jetë pasojë e aftësisë së nënvariantit për të shmangur mbrojtjen e sistemit imunitar të siguruar nga infeksionet ose vaksinimet e mëparshme. Ai gjithashtu ka një mutacion në proteinën e tij të majës – pjesa e virusit që lidhet me qelizat pritëse – që mund të japë një avantazh.

Ky nënvariant është vetëm një “një goditje në radarin në Evropë” për sa i përket numrit të rasteve, tha ECDC, megjithëse është zbuluar në Danimarkë, Francë, Austri, Holandë, Gjermani, Itali, Spanjë, Suedi, Islandë, Belgjikë, Republika Çeke, Portugalia dhe Irlanda. Të dhënat që dalin nga SHBA sugjerojnë se XBB.1.5 po përhapet në mënyrë agresive, me rastet që dyfishohen çdo nëntë ditë.

Rreziku është se shpërthimi i rasteve përkon me një sezon tashmë të vështirë të gripit dhe virusit sincicial respirator, që rëndon spitalet. Në Belgjikë, autoritetet e shëndetit publik kanë shpallur një epidemi gripi për shkak të rritjes së rasteve, me një kulm që pritet në tre ose katër javë.

Siç pretendojnë zyrtarët, varianti i ri është etiketuar si “lloji më i transmetueshëm i zbuluar ndonjëherë” dhe Amerika tashmë ka ndjerë pasojat e rënda të virusit në lëkurën e saj. Përveç Shteteve të Bashkuara, “kraken” ka mbërritur tashmë në disa vende evropiane që i frikësohen rikthimit të masave dhe karantinës.

Megjithatë, vetëm për shkak se ky nënvariant ka shkaktuar një shpërthim rastesh në Shtetet e Bashkuara, nuk do të thotë se një skenar i tillë do të ndodhë në Evropë.

LEXO EDHE:

Back to top button