Këta 3 miliarderë humbën shuma rekord në vitin 2022

Elon Musk u bë personi i parë në histori që humbi më shumë se 200 miliardë dollarë , por ai nuk është i vetmi miliarder që u përball me humbje të mëdha vitin e kaluar.

Domethënë, siç shkruan “Forbes”, në vitin 2022 humbën shuma rekord dhe “në erë” shkuan 378 miliardë dollarë.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by elonmusk (@elonmusk)

Sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg , Musk vlen 137 miliardë dollarë , që mjafton për vendin e dytë në renditjen e njerëzve më të pasur në botë, menjëherë pas kryetarit të LVMH, Bernard Arnault. Por pak më shumë se një muaj më parë, ai ishte në vendin e parë, dhe më pas pasuria e tij neto ishte 340 miliardë dollarë .

Shumica e humbjeve janë të lidhura me “Tesla”, aksionet e së cilës ranë me 65 për qind në vitin 2022 . Shumë e fajësojnë vetë Musk, reputacioni i të cilit është dëmtuar që kur bleu Twitter . Postimet e vazhdueshme në Twitter dhe sjellja e çrregullt e Musk kanë nervozuar investitorët e Tesla-s dhe ai është mbrojtur kundër kritikave të tilla duke pretenduar se nuk ka humbur asnjë takim të madh të Tesla-s që nga marrja në dorë e Twitter-it.

Për të kujtuar, pasi Musk bleu Twitter në tetor dhe prezantoi një sërë ndryshimesh drastike duke pushuar pothuajse gjysmën e punonjësve, shumë punonjës vendosën të largoheshin sepse nuk ishin dakord me kushtet e Musk.

Musk thuhet se ndaloi së paguari higjenistët që punonin në selinë e Twitter në San Francisko, duke bërë që zyrat të nuhasin ushqimin e mbetur dhe stafi të sjellë letrën e tyre higjienike.

Jeff Bezos

Foto: Profimedia

Jeff Bezos humbi 85 miliardë dollarë në 2022 pasi aksionet e Amazon ranë 50 për qind. Amazon hyri në vitin 2022 me 170 dollarë për aksion, përpara se të binte në 102 dollarë më 14 qershor.

Bezos njoftoi në fund të vitit të kaluar se ai planifikon të japë pjesën më të madhe të pasurisë së tij për bamirësi dhe e dashura e tij aktuale Lauren Sanchez e mbështeti atë në këtë vendim .

Nuk është e qartë se kur saktësisht biznesmeni filloi të takohej me Sanchez, por ata dyshohet se ranë në dashuri ndërsa ai ishte i martuar me Mackenzie Scott , dhe Lauren ishte martuar me drejtorin ekzekutiv të agjencisë hollivudiane WME Patrick Whitesell. Bezos u divorcua në vitin 2019 dhe është një nga rastet më të shtrenjta të divorcit të të gjitha kohërave.

Mark Zuckerberg

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mark Zuckerberg (@zuck)

LEXO EDHE:

Back to top button