Demokratët fitojnë kontrollin e Senatit

Demokratët në SHBA kanë fituar të dy vendet e Senatit të Georgias dhe me ta edhe shumicën e Senatit të SHBA-së, ndërsa të mërkurën bëhej numërimi i votave përfundimtare.

Demokrati Raphael Warnock ka fituar në balotazh në zgjedhjet e Senatit kundër Senatorit në detyrë Kelly Loeffler, duke i sjellë Demokratët një hap më pranë për të parë dhomës së sipërme të Kongresit.

Tashmë, demokratët do kontrollojnë Senatin, Dhomën e Përfaqësuesve dhe Shtëpinë e Bardhë për herë të parë që nga viti 2009.

Raphael Warnock dhe Jon Ossoff mundën republikanët në detyrë Kelly Loeffler e David Perdue.

LEXO EDHE:

Back to top button