Dështon misioni hapësinor i Kinës

Dështon misioni hapësinor i Kinës

Një raketë hapësinore kineze u rrëzua në një mal pasi shpërtheu pa paralajmërim gjatë një testimi të motorëve të saj, sipas pamjeve dramatike të kapura nga shikuesit. Raketa Tianlong-3 u ngrit papritur gjatë asaj që synohej të ishte një test tokësor i përforcuesit të saj. Pamjet e publikuara tregojnë përforcuesin e raketës duke shpërthyer në ajër përpara se motorët e saj të fiken dhe flakët të shpërthejnë. Raketa, në pronësi të biznesit privat kinez Space Pioneer, më pas ra përsëri në tokë dhe u rrëzua në një zonë kodrinore pranë qytetit Gongyi në provincën Henan. /Alsat.mk

LEXO EDHE:

Back to top button