Dhjetë qytetet europiane me cilësinë më të mirë të jetës për momentin

Dhjetë qytetet europiane me cilësinë më të mirë të jetës për momentin

Duke qenë se puna në telekomunikacion është bërë një opsion i zbatueshëm për shumë punëtorë në mbarë botën, aftësia për të përmirësuar cilësinë e jetës tuaj duket më e arritshme se kurrë.

Keni menduar të transferoheni në Evropë, por nuk mund të vendosni se ku? Ne e dimë, sfida është mjaft e madhe, por një studim i fundit nga Travel Far and Wide, mund të japë përgjigjen.

Më poshtë mund të gjeni 10 qytetet më të mira evropiane në të cilat mund të lëvizni nëse dëshironi të përmirësoni cilësinë e jetës tuaj.

Cyrih, Zvicër

Cyrihu siguron vendin e 10-të dhe është i pari nga katër qytetet zvicerane që përfshihen në listë. Lumturia atje është e dhënë, megjithatë kostoja e lartë e jetesës mund t’ju zhgënjejë. Çmimi mesatar për marrjen me qira të një apartamenti me një dhomë gjumi është 2000 franga zvicerane. Natyrisht që edhe paga mesatare mujore është e ngjashme, e cila është afër 6000-6500 franga.

Bazel, Zvicër

Në vendin e nëntë është një tjetër destinacion në Zvicër dhe më konkretisht Bazeli, i cili shpesh konsiderohet kryeqyteti kulturor i Zvicrës. Turma artistësh zbresin në qytet çdo vit për Art Basel, ku qyteti gjithashtu paraqet arkitekturë mahnitëse.

Aty mund të admironi ndërtesat e zbukuruara duke pirë kafe në brigjet e Rhein. Qiraja është dukshëm më e lirë në Bazel sesa në Cyrih, me 1400 franga. Megjithatë, duhet të dini se qyteti ka vlerësimin më të ulët për jetën e natës.

Vjenë, Austri

Vjena është i vetmi qytet austriak në listë dhe sigurisht jo qyteti evropian më i aksesueshëm për udhëtarët e përditshëm. Kostoja mesatare e marrjes me qira të një apartamenti me një dhomë gjumi është 867 euro, që është më e lira në listë. Nga ana tjetër, kostoja e përllogaritur mujore e jetesës është midis 3,000 dhe 3,200 euro.

Shtutgart, Gjermani

Qyteti i gjashtë më i madh në Gjermani është një tjetër destinacion popullor nëse kërkoni një cilësi më të mirë jetese. Qyteti merr notat kryesore për ecjen dhe një normë shumë të lartë për lumturinë dhe jetën e natës. Qyteti jugor gjerman është dukshëm më i lirë se homologët e tij zviceranë, por ka vlerësimin më të keq të sigurisë.

Kopenhagë, Danimarkë

Kryeqyteti danez është një destinacion gjithnjë e më popullor udhëtimi, miliona turistë e vizitojnë çdo vit. Megjithatë, sharmi i Kopenhagës qëndron edhe në ndjenjën e sigurisë që ndjen , dhe gjithashtu ka pikën më të lartë të lumturisë.

Mynih, Gjermani

Mynihu mund të ketë një reputacion si qyteti i partisë gjermane, falë miliona turistëve që mbërrijnë çdo vit për të përjetuar festimet e zhurmshme të Oktoberfest. Megjithatë, qyteti historik është gjithashtu një vend i mrekullueshëm për njerëzit që kërkojnë të zhvendosen. Indeksi i sigurisë është i lartë, jeta e natës shënon notat më të larta, ndërsa indeksi i lumturisë është gjithashtu pesë nga pesë .

Bern, Zvicër

Kryeqyteti i Zvicrës është në top 10 qytetet evropiane ku ia vlen të lëvizësh. Me siguri nuk do të habiteni nëse ju themi se ka pagat mesatare më të larta (rreth 6500 franga). Qiraja mesatare është pothuajse gjysma e asaj të Cyrihut, 1300 franga, ndërsa kostoja e jetesës është gjithashtu më e lirë.

Lozanë, Zvicër

Një gjë është e qartë: Zvicra mund të jetë vendi më i jetueshëm në Evropë për ata që kërkojnë një cilësi më të mirë jetese. Lozana shënon notat kryesore për lumturinë, jetën e natës dhe ecjen, ndërsa indeksi i sigurisë shënon 73.86. Nëse po mendoni të zhvendoseni atje, atëherë prisni një pagë mesatare mujore rreth 5500 franga dhe një kosto jetese rreth 3800 franga.

Helsinki, Finlandë

Helsinki është zyrtarisht qyteti më i mirë në Evropë për të lëvizur, me një rezultat 75.21 nga 100 për sigurinë e jetës dhe rezultatet më të mira për lumturinë dhe jetën e natës. Kostot e transportit publik janë çuditërisht të ulëta, ndërsa qiraja mesatare me një dhomë gjumi kushton mesatarisht 995 € në muaj , dukshëm më pak se shumë nga destinacionet e tjera në dhjetëshen e parë. Kostoja mujore e jetesës është afërsisht 2,671 euro, ndërsa paga mesatare është 3,200 euro.

LEXO EDHE:

Back to top button