Dua Lipa zulon se ka shkruar 97 tekste këngësh për albumin e saj të ri: Rreth 80 prej tyre janë të tmerrshme

Dua Lipa zulon se ka shkruar 97 tekste këngësh për albumin e saj të ri: Rreth 80 prej tyre janë të tmerrshme

Dua Lipa zbuloi se ajo shkroi 97 tekste këngësh për albumin e saj të tretë në ardhje gjatë një paraqitjeje të enjten në “Jimmy Kimmel Live” në ABC.

Ylli 28-vjeçar i muzikës pop dukej bukur me një fustan të zi të gjatë ndërsa promovonte këngën e saj të re “Training Season” që do të publikohet javën e ardhshme, shkruan DailyMail.

Jimmy, 56 vjeç, e pyeti Duan për procesin e saj të shkrimit të teksteve të këngëve pasi ajo zbuloi disa nga vargjet e “Training Season”.

“Kur i shkruan këto këngë, i shkruan në një libër?”, pyeti Jimmy.

“Po. Epo, ishte hera e parë që e bëja. Fillova të shkruaj për këtë album në vitin 2021, dhe thjesht doja të shkruaja idetë e mia. Kështu që zbrita në një dyqan CVS dhe sapo bleva një fletore të rastësishme. Sikur ta kisha ditur se sa i rëndësishëm do të kishte qenë ai libër, ndoshta do të kisha marrë një më të bukur”, tha Dua duke iu referuar zinxhirit të madh të farmacive dhe mallrave të përgjithshme.

“Vërtet keni hyrë në një CVS?”, pyeti Jimmy.

“Më pëlqen CVS”, tha Dua. “Unë jam e fiksuar pas saj. Nuk ka asgjë si një CVS, të hysh dhe të blesh një mori gjërash që nuk të duhen”.

Jimmy më pas tregoi librin aktual që përmban të gjitha mendimet dhe tekstet e Duas për albumin.

“Ka çdo këngë që kam shkruar për këtë album. Kam shkruar 97 këngë”, ka thënë Dua.

Jimmy ishte i impresionuar me punën e saj.

“Po. Dhe vetëm për shkak se e kam këtë, tani është bërë një lloj i tillë, si një relike e imja në një farë mënyre”, tha Dua.

“A nuk jeni të frikësuar se kjo do të humbasë disi?”, pyeti Jimmy. “Po, jam paksa”, pranoi Dua.

Jimmy tha se ishte ‘shumë mbresëlënëse’ që Dua përdori një teknikë ‘shumë klasike’ në vend që të gumëzhiste këngë në telefonin e saj ose thjesht të shkruante tekstet.

“Po, më pëlqeu kur fillova, pastaj nuk mund të ndaloja. Ndihem shumë me fat që e kam”, ka thënë Dua.

Jimmy pyeti nëse ndonjë nga 97 këngët ishte e tmerrshme.

‘Po’ u përgjigj Dua. “Rreth 80 prej tyre”.

Jimmy u tall se e bën më të lehtë zvogëlimin e tyre.

“Po, saktësisht. Jo, në momentin e dytë që shkruaj një këngë, e di nëse është e mirë apo jo, apo është afër të jetë e mirë. Pastaj do ta ripunoja. Çdo këngë në këtë album, ndryshe nga çdo album tjetër që kam bërë, kam hyrë dhe e rishkruaja vazhdimisht derisa e ndjeva se ishte perfekte, gjë që nuk kisha besim ta bëja në disqet e mia të mëparshme”, tha Dua.

“Çfarëdo që shkrova atë ditë ishte pothuajse ajo që dëgjuan të gjithë. Dhe tani, këtë herë, jam shumë më e sigurt në veten time si kompozitore, si interpretuese, se si dua që gjërat të jenë, të tingëllojnë dhe duken. Dhe kështu sapo hyra brenda, dhe thjesht gërmova pak më thellë, dhe i ndryshova gjërat deri në atë pikë sa më dukej perfekte. Dhe ndihem krenare për këtë”, ka thënë Dua.

Dua nuk pranoi të ndajë as datën e publikimit, as emrin e albumit të saj të ardhshëm.

“Training Season” do të publikohet të enjten nga shtëpia diskografike Warner Records si kënga e saj e dytë e këtij albumi, teksa kënga e parë “Houdini” u publikua në nëntor.

LEXO EDHE:

Back to top button