Dy rezervistë izraelitë të vrarë në qendër të Gazës, u goditën gabimisht nga tanku i IDF-së

Dy rezervistë izraelitë të vrarë në qendër të Gazës, u goditën gabimisht nga tanku i IDF-së

Një hetim fillestar nga Forcat Mbrojtëse të Izraelit për vdekjen e dy rezervistëve në Rripin e Gazës, të dielën zbuloi se dyshja izraelite u vranë nga të ashtuquajturat zjarri miqësor.

Ido Aviv, 28-vjeç nga Batalioni 9232 i Brigadës Yiftah dhe Kalkidan Meharim, 37-vjeç, nga Batalioni 223 i Brigadës Carmeli, u goditën nga bombardimet nga një tank që kishte hapur zjarr jashtë kufijve të tij të caktuar, thuhet në raportin e hetimit të publikuar të martën, transmeton Telegrafi.

Hetimi zbuloi se incidenti filloi pasi një tank i IDF-së u godit nga një bombë në anë të rrugës pranë spitalit turk në korridorin Netzarim të Gazës. Menjëherë pas shpërthimit, mortaja dhe raketa antitank u lëshuan nga operativët e Hamasit drejt trupave izraelite në zonën e korridorit.

Mes një shkëmbimi zjarri me operativët e Hamasit, një tank i Brigadës Yiftah u largua nga kampi dhe bombardoi një ndërtesë në zonë.

Ndërtesa kishte qenë jashtë kufijve të përcaktuar të forcës së tankeve, sipas hetimit, që do të thotë se ushtarët nuk duhej të hapnin zjarr drejt asaj zone.

Disa trupa, duke përfshirë dy rezervistët izraelitë, ishin në ndërtesë kur u godit. Aviv dhe Meharim u shpallën të vdekur dhe dy ushtarë u plagosën, duke përfshirë një në gjendje të rëndë.

Ushtria tha se po heton më tej sjelljen e trupave, të cilët u dislokuan në korridorin Netzarim të Gazës më pak se një javë më parë.

LEXO EDHE:

Back to top button