Dyshimet për grup të armatosur të BDI-së – Ministria e Brendshme heshtë për pretendimet e Mickoskit

Dyshimet për grup të armatosur të BDI-së – Ministria e Brendshme heshtë për pretendimet e Mickoskit

Gazetar: Lluka Andreev

Ministria e Brendshme heshtë për pretendimet e liderit të VMRO-së Hristijan Mickoski, në lidhje me një grup të dyshuar të armatosur në BDI, shkruan Alsat.

Ministria e Brendshme nuk i është përgjigjur ende pyetjeve të Alsat, se çfarë njohurish mund të kenë për këtë grup dhe çfarë veprimesh po ndërmarrin.

Dje, Mickoski tha se një grup i tillë i armatosur ekziston në Çair dhe Butel, Ali Ahmeti e dinte për këtë, dhe publiku së shpejti do ta merrte vesh.

“Ali Ahmeti e di saktësisht se çfarë po flas dhe ai e di saktësisht, ai bashkëpunëtori i tij që gëzonte privilegje të jashtëzakonshme në një hotel luksoz në një suitë presidenciale në Stamboll, për çfarë po flas, sepse ai koordinon atë grup që lëviz në territorin e Komunës së Butelit dhe Çairit. Ne i njohim fytyrat dhe e dimë saktësisht se çfarë po bëjnë dhe publiku do ta marrë vesh së shpejti”, tha Hristijan Mickoski – Kryetar i VMRO-DPMNE-së.

BDI u përgjigj se Mickoski, siç thonë ata, shpik lajme të rreme, keqinformon dhe shkakton frikë nga destabilizimi. Përfaqësuesit e partisë sot i bënë thirrje Mickoskit të jetë më specifik dhe e vlerësuan deklaratën e tij si të papjekur dhe të paqartë.

“Pse nuk thotë? Le të dalë, le të tregojë se për çfarë bëhet fjalë. Për qytetarët dhe publikun, nuk ka nevojë për ndotje dhe nxehje të pasioneve, veçanërisht para zgjedhjeve. Unë dua që 8 maji të jetë një ditë sa më e qetë, një ditë e qetë, një ditë demokratike, dhe për këtë, ne si politikanë, veçanërisht udhëheqësit e partive politike, kemi një përgjegjësi të madhe”, u shpreh Arta Bilali Zendeli – BDI.

Ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, tha në një intervistë televizive dje se Ministri Teknik i Brendshëm, Pançe Toshkovski, nuk kishte ndarë informacione të tilla në lidhje me një grup të armatosur në mënyrë zyrtare, por i ka ndarë me kreun e partisë, nëse, siç shtoi ajo, informacioni ishte i vërtetë./ Alsat.mk

LEXO EDHE:

Back to top button