E dalloni dot të riun në foton 30-vjeçare? Sot ai është super i pasur dhe i diskutueshëm…

E dalloni dot të riun në foton 30-vjeçare? Sot ai është super i pasur dhe i diskutueshëm...

Sipas “Forbes”, Musk aktualisht është njeriu më i pasur në botë dhe pasuria e tij vlerësohet në 221 miliardë dollarë.

30 vite më parë – shkruante miliarderi Elon Musk, i cili sot feston ditëlindjen e 53-të, duke publikuar në “X” një foto të tij nga rinia. Nën postim, shumë ndjekës kanë uruar pronarin e “X” për ditëlindjen, por ka pasur edhe nga ata që kanë nisur ta shajnë. Diçka standarde kur dikush i famshëm poston diçka në rrjetet sociale…

Ka nga ata që shkruajnë se është e vështirë ta njohësh në një foto nga rinia. “Dukesh kaq e shkujdesur”, ka shkruar një ndjekës.

Sipas “Forbes”, Musk është aktualisht njeriu më i pasur në botë, pasuria e tij vlerësohet në 221 miliardë dollarë.

Elon Musk ka lindur në vitin 1971 në Pretoria, Afrika e Jugut. Nëna e tij punonte si modele, babai i tij inxhinier. Si fëmijë ai u ngacmua në shkollë, një herë përfundoi në spital pasi u shty nga shkallët nga bashkëmoshatarët e tij. Nuk ishte një fëmijëri idilike dhe kur ai ishte nëntë vjeç prindërit e tij u ndanë dhe ai jetoi për një kohë me të atin.

Si fëmijë i pëlqente të lexonte libra, veçanërisht “Zoti i unazave”, dhe më pas u “infektua” nga programimi… Tashmë në moshën 12-vjeçare, ai shiti lojën e tij të parë për 500 dollarë, por nuk u bë kurrë. shumë i interesuar për shkollën. Ai e pa veten në botën e biznesit, kishte shumë ide dhe arriti të realizonte shumicën prej tyre. Shumë e konsiderojnë atë jashtëzakonisht të diskutueshëm, dhe ai madje e përqafon atë rol…

Ai është pronar i “Tesla”, “Space X”, “X”, “Neuralink” … Musk gjithashtu nuk e ka çuar ende njerëzimin në Mars, diçka që ai vazhdon të premtojë.

 

LEXO EDHE:

Back to top button