Elon Musk ‘godet’ Jeff Bezosin, tallet me fizikun e tij

Elon Musk ‘godet’ Jeff Bezosin, tallet me fizikun e tij

Ata janë dy nga njerëzit më të pasur në botë. Madje secili prej tyre ka mbajtur kurorën simbolike të personit më të pasur në botë në të kaluarën. Ata janë të dy sipërmarrës serialë.

Përveç renditjes së pasurive të mëdha, ata konkurrojnë edhe në pushtimin e hapësirës, ​​pasi kanë ngritur kompani që janë në konkurrencë me njëra-tjetrën.

Ata janë Elon Musk dhe Jeff Bezos. I pari është drejtor ekzekutiv dhe prodhues i automjeteve Tesla (TSLA) – Get Free Report, themeluesi i SpaceX dhe pronari i Twitter. I dyti është themeluesi i Amazon (AMZN) – Get Free Report dhe Blue Origin, transmeton Telegrafi.

Musk është 51 vjeç dhe Bezos, 59. Ndërsa të dy janë ‘përçarës’, megjithatë kanë një mënyrë jetese të ndryshme. Musk është më pak i ndezur.

Bezos pëlqen qendrën e vëmendjes dhe tapetin e kuq. Musk është personi i dytë më i pasur në botë me një vlerë neto të vlerësuar në 169 miliardë dollarë, që nga 7 maji, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg.

Ai është paraprirë nga manjati francez Bernard Arnault, pasuria e të cilit vlerësohet në 206 miliardë dollarë. Bezos është i treti në këtë renditje me një vlerë neto të vlerësuar prej 129 miliardë dollarësh.

Më 6 maj, dy miliarderët ishin në të njëjtin vend. Ata të dy po vizitonin Formula 1 2023 në Autodromin Ndërkombëtar të Miami. Por ata ishin mysafirë të dy skuadrave të ndryshme, gjatë xhiros së fundit praktike, para garës që u zhvillua këtë të dielë.

Musk, i shoqëruar nga djali i tij 3-vjeçar X, vizitoi ekipin Red Bull të kampionit botëror në largim, Max Verstappen. Qarkulluan fotot e tij me X në krahë, duke biseduar me drejtuesit e ekipit dhe duke parë nga afër formulat. Ai kishte veshur një kapelë dhe një bluzë ngjyrë hiri.

Bezos, i shoqëruar nga e dashura e tij Lauren Sanchez, kishte veshur një bluzë të zezë që tregonte muskujt e tij dhe xhinse. Ai dhe Sanchez vizituan ekipin e McLaren. Asgjë nuk tregon se dy miliarderët dhe rivalët janë takuar në të vërtetë.

Megjithatë, Musk përfitoi nga një postim në Twitter nga një përdorues më 7 maj, duke treguar një intervistë të Bezos me Jay Leno nga viti 1999, për të kritikuar bashkëmoshatarin e tij miliarder duke komentuar fizikun e tij. Në videon e vitit 1999, Bezos shfaqet më pak fizikisht imponues. Musk theksoi këtë aspekt.

“Jeff Bezos në 1999 në The Jay Leno Show”, tha përdoruesi i Twitter.

“Tani ai është super i apasionuar”, komentoi Musk, duke shtuar një foto të Bezos dhe Sanchez duke ecur të kapur për dore në eventin e Formula 1 në Miami 2023. E Bezos ende nuk është përgjigjur.

Kjo nuk është hera e parë që Musk kritikon apo tallet me stilin e jetës së rivalit të tij. Në maj 2022, Musk qortoi bashkëmoshatarin e tij miliarder duke i kërkuar të bënte një zgjedhje të rëndësishme. Kjo ndodhi pasi atij iu bë nga një përdorues Twitter pyetja e mëposhtme: “A mendoni se Bezos është (në përgjithësi) një person i mirë?” “Ai është mirë, mendoj,” tha Muskm më pas shfrytëzoi rastin për t’i dërguar një mori kritikash Bezos.

 

LEXO EDHE:

Back to top button