Elon Musk u hoq shpejt nga froni: francezi Bernard Arnault ishte i pari në listën e Forbes të njerëzve më të pasur në botë sot

Francezi Bernard Arnault, CEO i grupit luksoz LBMH, dhe familja e tij kryesuan shkurtimisht listën e Forbes të njerëzve më të pasur në botë me 185.1 miliardë dollarë, duke lënë pas Elon Musk, pronar i Tesla, SpaceX dhe Twitter.

Biznesmeni 73-vjeçar francez dhe familja e tij për pak kohë morën kryesimin në një listë në kohë reale të publikuar në internet të pasurisë në pakësim të Elon Musk, ndërsa aksionet e Tesla-s ranë në bursën e Nju Jorkut sot.

Megjithatë, rreth orës 17:30, Elon Musk, me një pasuri prej 184.9 miliardë dollarësh, përsëri depërtoi në vendin e parë përpara Bernard Arnault (184.7 miliardë dollarë).

 

 

Biznesmeni indian Gautam Adani, i cili kryeson një konglomerat, është i treti në listë me 134.8 miliardë dollarë dhe Jeff Bezos, themeluesi i Amazon, është në vendin e katërt me 111.3 miliardë dollarë.

Bernard Arnault ishte tashmë në krye të listës për disa orë në maj 2021. Pasuria e Arnos është rritur së fundmi pas rezultateve të favorshme të grupit “LBMH”, grupi lider i luksit në botë, fitimi neto i të cilit arriti në 12 miliardë euro në 2021.

 

Elon Musk, pasuria e të cilit varet nga zhvillimi i çmimit të aksioneve të Tesla-s, kohët e fundit ishte në qendër të polemikave të shumta kur bleu rrjetin social Twitter.

LEXO EDHE:

Back to top button