Ëmbëlsuesi i lidhur me rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru është përbërës i zakonshëm në çamçakëz!

Ëmbëlsuesi i lidhur me rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru është përbërës i zakonshëm në çamçakëz!

Hulumtimet e reja tregojnë se një ëmbëlsues me kalori të ulët i quajtur xylitol mund të lidhet me një rrezik gati të dyfishuar të atakut në zemër, goditjes në tru dhe vdekjes tek njerëzit që konsumojnë sasi të mëdha të ëmbëlsuesit, raporton CNN. Ky ëmbëlsues përdoret në shumë ushqime me sheqer të reduktuar dhe produkte të konsumit si pasta e dhëmbëve dhe çamçakëz.

Autori kryesor i studimit, Dr. Stanley Hazen, drejtor i Qendrës për Diagnozën dhe Parandalimin Kardiovaskular në Institutin Kërkimor Lerner në Klinikën e Cleveland, thotë se në studim, vullnetarëve të shëndetshëm iu dha një pije xylitol për të parë se sa i lartë do të ishte presioni i tyre i gjakut. të jetë niveli i glukozës, gjatë së cilës u rrit me një mijë herë.

Hazen, i cili gjithashtu drejton Qendrën për Mikrobiomën dhe Shëndetin në Klinikën e Cleveland, thotë se kur hani sheqer, nivelet tuaja të glukozës mund të rriten me 10 ose 20 për qind, por jo me një mijëfish.

“Njerëzimi nuk ka pasur nivele kaq të larta të ksilitolit deri më tani, përveç në dekadat e fundit kur filluam të konsumonim ushqime plotësisht të fabrikuara dhe të përpunuara të ëmbëlsuara me zëvendësues të sheqerit”, shtoi doktori.

Shfaqen mpiksje gjaku shqetësuese

Në vitin 2023, të njëjtët studiues gjetën rezultate të ngjashme për një tjetër ëmbëlsues me pak kalori të quajtur eritritol, i cili përdoret si sheqer në stevia dhe produkte keto me sheqer të reduktuar.

Studime shtesë laboratorike dhe kafshësh të paraqitura në të dy dokumentet zbuluan se eritritoli dhe ksilitoli mund të shkaktojnë mpiksje të lehtë të trombociteve. Mpiksja mund të shkëputet dhe të udhëtojë në zemër ose tru, duke shkaktuar një atak në zemër ose goditje në tru.

Në një studim të ri mbi ksilitolin, “ndryshimet në sjelljen e trombociteve u vunë re edhe pasi një person konsumoi një sasi modeste ksilitoli në një pije sesa sasia e konsumuar zakonisht në jetën reale”, thotë Matthew Tomei, MD, një kardiolog në Kardiologjinë e Nju Jorkut. një klinikë që nuk është përfshirë në studimin e përmendur.

“Këto eksperimente janë interesante, por në vetvete ato nuk vërtetojnë se anomalitë e trombociteve duhet të shpjegojnë marrëdhënien midis ksilitolit dhe ngjarjeve klinike,” vëren Dr. Tomei, i cili është gjithashtu një profesor asistent në Shkollën e Mjekësisë në Nju Jork.

Sipas një projeksioni të publikuar së fundmi nga Shoqata Amerikane e Zemrës, rreth 61 për qind e të rriturve amerikanë do të kenë një formë të sëmundjes kardiovaskulare deri në vitin 2050. Ulja e nivelit të mpiksjes së gjakut është një trajtim kyç që përdoret nga kardiologët, kështu që çdo shkak shtesë i mpiksjes së trombociteve është një shenjë e keqe, thekson Dr. Andrew Freeman, drejtor i Klinikës për Parandalimin dhe Shëndetin Kardiovaskular në Qendrën Shëndetësore Kombëtare në Denver.

“Kur dikush ka një atak në zemër, ne i japim aspirinë ose barna të tjera për të ndaluar aktivitetin e trombociteve. “Këto alkoole sheqeri duket se rrisin aktivitetin e trombociteve, gjë që është shqetësuese,” tha Dr. Freeman, i cili gjithashtu nuk ishte i përfshirë në hulumtimin e ri.

“Ky është një tjetër paralajmërim se duhet të kalojmë tek uji dhe në vend të dytë janë çaji apo kafeja pa sheqer”, këshillon mjeku.

Në përgjigje të studimit të vitit 2023 mbi eritritolin, Shoqata e Ëmbëlsuesve Artificiale tha se të dhënat “kundërshtojnë dekada të kërkimeve shkencore që tregojnë se ëmbëlsuesit me kalori të reduktuara si eritritoli janë të sigurt, siç dëshmohet nga miratimet rregullatore globale për përdorimin e tyre në ushqim dhe pije “.

Çfarë është ksilitoli dhe cilat ushqime e përmbajnë atë?

Aq i ëmbël sa sheqeri me më shumë se gjysmën e kalorive, ksilitoli përdoret shpesh në çamçakëzët pa sheqer, freskuesit e frymëmarrjes, pastat e dhëmbëve, shurupin e kollës dhe përtypet me vitamina. Shpesh shtohet në sasi më të mëdha në ëmbëlsirat, ëmbëlsirat, përzierjet e ëmbëlsirave, salcat e Barbecue, ketchup, gjalpin e kikirikut, pudingat, shurupin e petullave dhe më shumë.

Xylitol është një alkool sheqeri, një karbohidrat që gjendet natyrshëm në ushqime të tilla si lulelakra, patëllxhani, marule, kërpudha, spinaqi, kumbulla, mjedra dhe luleshtrydhet. Megjithatë, Dr. Heisen vëren se sasia e ksilitolit që gjendet në burime të tilla natyrore është e vogël.

“Nëse bëni llogaritë, fjalë për fjalë duhet një ton fruta për të marrë sasinë ekuivalente të një biskote për diabetin, e cila përmban rreth nëntë gram ksilitol, që është sasia e zakonshme e shënuar në etiketë”, thotë doktori.

Megjithatë, për përdorim komercial, ksilitoli është bërë nga misri, thupra ose bakteret e modifikuara gjenetikisht.

“Shitet si një i ashtuquajtur ëmbëlsues natyral dhe për shkak se ksilitoli nuk rrit sheqerin në gjak, ai tregtohet edhe si një ëmbëlsues me pak karbohidrate dhe keto”, shton Dr. Heisen.

Shumë shoqata profesionale rekomandojnë gjithashtu ksilitolin si zëvendësues të sheqerit për pacientët me obezitet, diabet ose prediabet për të përmirësuar kontrollin e glicemisë, vëren doktori.

“Megjithatë, njerëzit në rrezik të diabetit janë ndër më të rrezikuarit ndaj zhvillimit të mpiksjes së gjakut. Ne po ia rekomandojmë atë grupit të gabuar”, tha ai.

Studimi, i botuar në Gazetën Evropiane të Zemrës , synoi të gjejë kimikate ose përbërës të panjohur në gjakun e një personi që mund të parashikojnë rrezikun e sulmit në zemër, goditjes në tru ose vdekjes në tre vitet e ardhshme.

Për ta bërë këtë, Dr. Hazen dhe ekipi i tij analizuan 1,157 mostra gjaku nga njerëzit që po kontrolloheshin për sëmundje të zemrës, të mbledhura midis viteve 2004 dhe 2011, të cilët gjithashtu do të ishin në rrezik të lartë për sëmundjet e zemrës. Ata zbuluan një numër alkoolesh sheqeri që duket se ndikojnë në funksionin kardiovaskular, duke përfshirë ksilitolin dhe eritritolin.

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi konsumatorët në vitin 2023 që të shmangin ëmbëltuesit artificialë ndërsa përpiqen të humbin peshë dhe bëri thirrje për më shumë kërkime mbi toksicitetin afatgjatë të ëmbëlsuesve me kalori të ulët dhe pa kalori, sipas një studimi.

“Kërkuesit hodhën dritë mbi sigurinë e zëvendësuesve të sheqerit me punën e tyre. Ka shumë më tepër për të mësuar. Ndërkohë, vlen të kujtojmë se zëvendësuesit e sheqerit nuk janë zëvendësues i ushqimeve autentike të një diete dhe stili të shëndetshëm jete”, thekson doktor Tomei.

LEXO EDHE:

Back to top button