Ende numërohet në SHBA, Trump humb terren ndaj Biden edhe në shtetet “kyçe”

Ende numërohet në 5 shtete të SHBA, të cilat do të vendosin edhe se kush do ta marrë Shtëpinë e Bardhë. Mesa duket presidenti Donald Trump po humb terren edhe në shtete që konsiderohen si bastione të republikanëve, si Georgia, ku kandidatët janë aktualisht në barazim.

- Advertisements -

Kurse në Pennsylvania Trump është duke kryesuar lehtë ndaj kundërshtarit të tij demokrat.

Situata në shtetet ku po numërohet paraqitet si më poshtë:

Arizona: Janë të numëruara 90 për qind të votave, kryeson Joe Biden me 50.1%.
Donald Trump pason me 48.5%

Georgia: Janë numëruar 98% të votave, Trump dhe Biden ndodhen aktualisht në barazim.
Donald Trump- 49.4%
Joe Biden- 49.4%

Karolina e Veriut: Janë numëruar 94 për qind të votave, kryeson Trump me 50.0%.
Joe Biden-48.6%

Pennsylvania: Janë nuëruar 94 për qind të votave, kryeson lehtë Donald Trump me 49.5% të votave.
Joe Biden- 49.2%

Nevada: Janë numëruar 89 për qind të votave, kryeson Joe Biden me 49.4%.
Donald Trump: 48.5% të votave.

Alaska: Janë numëruar 46 për qind të votave, kryeson Donald Trump me 62.9%.
Joe Biden-33.0% të votave. /abcnews.al/

 

 

 

 

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button