Erdogan synon që zgjedhjet e përgjithshme në Turqi të mbahen në qershor

Erdogan synon që zgjedhjet e përgjithshme në Turqi të mbahen në qershor

Qeveria e Presidentit Rexhep Tajip Erdogan synon të mbajë zgjedhjet turke në qershor siç ishte planifikuar. Muajin e kaluar, presidenti turk, i cili kërkon të zgjasë sundimin e tij në një dekadë të tretë, shpalli zgjedhjet e parakohshme presidenciale dhe parlamentare në maj.

Sondazhet tregojnë se zgjedhjet do të jenë testi më i madh i Erdoganit për të qëndruar në pushtet pas dy dekadash në krye të vendit.

Disa ditë pas tërmetit të 6 shkurtit që shkaktoi më shumë se 42,000 viktima në Turqi, një zyrtar theksoi se fatkeqësia tregonte “vështirësi” për mbajtjen në kohë të zgjedhjeve.

”Ka shumë gjasa që të arrihet një marrëveshje për të mbajtur zgjedhjet më 18 qershor”, vuri në dukje një zyrtar qeveritar, duke shtuar se Erdogan dhe aleati i tij nacionalist Devlet Bakhceli do të takohen për të marrë një vendim përfundimtar.

LEXO EDHE:

Back to top button