Erdogan thotë se do të kandidojë në zgjedhjet presidenciale të Turqisë

Erdogan thotë se do të kandidojë në zgjedhjet presidenciale të Turqisë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan tha të enjten se do të kandidojë në zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm dhe la mënjanë zërat për zgjedhje të parakohshme në vendin e goditur ekonomikisht.

Ishte hera e parë që ai, i cili është në pushtet që nga viti 2003, shpalli zyrtarisht kandidaturën e shumëpritur, raporton abcnews.

“Më lejoni ta them këtu. Tayyip Erdogan është kandidati i Aleancës Popullore”, tha 68-vjeçari në një tubim partiak në qytetin perëndimor të Izmirit, duke iu referuar një aleance midis partisë së tij konservatore në pushtet, AKP-së dhe partisë së krahut të djathtë, MHP-së.

Partia opozitare CHP, e dyta më e madhe në parlament, nuk ka paraqitur ende një kandidat për president.

Ndryshe, ka pasur zëra për zgjedhje të parakohshme në mes të problemeve ekonomike të Turqisë të shkaktuara nga dobësimi i lirës dhe inflacioni prej 73.5 për qind – niveli më i lartë që nga viti 1998.

LEXO EDHE:

Back to top button