Helikopteri me gjashtë turistë rrëzohet në një fushë lave në Hawaii

Helikopteri me gjashtë turistë rrëzohet në një fushë lave në Hawaii

Një helikopter turistik me gjashtë persona u përplas në një fushë lave në Havai, duke lënë dy pasagjerë në gjendje kritike.

Pesë pasagjerë vendosën të bëjnë një turne me helikopter për të eksploruar ishullin e madh.

Por më pas helikopteri thuhet se u rrëzua pak para orës 17:30 (sipas kohës lokale – të mërkurën) teksa fluturonte mbi Kau, lagjen më jugore të Big Island.

Reaguesit e urgjencës nxituan në fushat ku helikopteri u rrëzua dhe filluan përpjekjet për rikuperim.

Dy nga pasagjerët janë gjetur në gjendje kritike ndërkohë që raportet fillestare nga rrëzimi sugjeruan se të gjithë pasagjerët e helikopterit u dërguan në spitalet aty pranë.

Sipas zyrtarëve, piloti ishte bllokuar në rrënojat dhe shpëtimtarët duhej “të gërmonin” për të kryer një nxjerrje nga aty.

Është e paqartë bazuar në raportet fillestare se çfarë shkoi keq gjatë fluturimit, përkatësisht cili ishte shkaku i aksidentit.

LEXO EDHE:

Back to top button