Filmi vizatimor politik i shpërndarë nga Elon Musk po shitet si NFT

Krijuesi i filmit vizatimor politik, Elon Musk, i përdorur për të ilustruar pikëpamjet e tij aktuale politike, po kërkon të fitojë para pasi skica e tij ndezi një debat viral në mediat sociale.

Colin Wright, një redaktor kontribues për faqen e komenteve të kulturës në internet Quillette, po e shet filmin vizatimor si një NFT dhe ka hapur ofertën në tregun dixhital OpenSea.

Faqja e ankandit për vizatimin – e quajtur “revista ime politike” – tregoi të paktën dy oferta aktive. Oferta më e lartë për 1.25 eter – një shenjë e spikatur e kriptomonedhës – vlen rreth 3600 dollarë.

“Akandi për #NFT i filmit tim politik që ndau @elonmusk (230 mijë retweet, 1.3 milion pëlqime) është aktualisht në 1.25 $ETH! Kanë mbetur edhe 13 ditë për ofertën, ndaj mos e humbisni mundësinë për të zotëruar pak histori të internetit!” Wright shkroi në një përditësim të premten pasdite.

Musk bëri bujë të enjten kur postoi në Twitter karikaturën e Wright. Ai përshkruan një figurë me shkop që qëndron paksa në të majtë të qendrës në spektrin politik që nga viti 2008 – vetëm për të përfunduar si konservatore me prirje të djathtë në vitin 2021, ndërsa një figurë e etiketuar “u zgjua progresive” u zhvendos gradualisht më tej majtas gjatë viteve të ndërmjetme.

LEXO EDHE:

Back to top button