Finlanda do të dërgojë tre tanke Leopard 2 në Ukrainë

Finlanda do të dërgojë tre tanke Leopard 2 në Ukrainë

Finlanda do të dërgojë tre tanke për pastrimin e minave Leopard 2 në Ukrainë, njoftoi ministria finlandeze e mbrojtjes në një deklaratë të enjten.

Një rezervuar për pastrimin e minave Leopard 2 është një përshtatje e krijuar për këtë qëllim.

Tanket janë pjesë e paketës së 13-të të mbështetjes mbrojtëse të Finlandës për Ukrainën, e cila vlen mbi 160 milionë euro, thuhet në deklaratë.

Trajnimi për përdorimin dhe mirëmbajtjen e tankeve do të përfshihet gjithashtu, tha ai.

Ministria finlandeze e mbrojtjes nuk do të jepte informacion më të detajuar mbi orarin e shpërndarjes së ndihmës “për arsye operacionale”.

“E premtja 24 shkurt shënon një vjetorin e fillimit të luftës së agresionit të Rusisë dhe Ukraina vazhdon të ketë nevojë për mbështetje në mbrojtjen e saj. Ne do të dërgojmë më shumë materiale mbrojtëse dhe do të marrim pjesë në bashkëpunimin e Leopardit së bashku me partnerët tanë”, tha në deklaratë ministri finlandez i Mbrojtjes Mikko Savola.

LEXO EDHE:

Back to top button